-55- Voorzover valt na te gaan, stond deze woning ook aan de Benedenweg, in de omgeving van de Helling. Toen Groen kwam te overlijden, bleef zijn weduwe daar eerst nog een aantal jaren wonen. Later bood de gemeente haar een nieuwe woning aan, die stond aan de Bovenweg even ten noorden van de huidige gereformeerde kerk. Jacob Groen was getrouwd met Maartje Lugtig. Zijn ouders waren Pieter Groen en Grietje Panders. Uit het ledenregister van de Ned.Herv. kerk valt op te maken dat bij Jacob Groen en Maartje Lugtig in 1851-1853 Jakobs moeder Grietje Panders inwoonde.de weduwe van Jan Volkers) DE POST Volgens zijn instructie moest Jacob Groen drie maal per week naar Alkmaar gaan om de post, bestemd voor de gemeente, op te halen. Veel poststukken met de bestem ming Sint-Pancraszullen er in die jaren nog zijn ge weest. Het gemeentebestuur kon echter berichten van de Provinciale- en de Landsregering verwachten. Rond 1830 bezaten alleen de grotere plaatsen een post kantoor en zodra de postiljon de brieven bij het kantoor had afgeleverd, kon het publiek de stukken ophalen. Het aan huis bezorgen geschiedde erg traag of helemaal niet en dit laatste gold vooral het platteland. (Niet onmogelijk dat Groen vaak voor niets naar het Alkmaarse postkantoor is gewandeld). Verder moet worden bedacht dat veel wegen, ook de Boven- en Benedenweg, toen nog zandwegen waren. Nog in 1869 werd geschreven dat de weg door de Nollen, onder St.Pan cras en Koedijk, behoorde tot de slechtste wegen en zowel bij grote droogte als in het natte seizoen, zeer moeilijk begaanbaar was. De Twuyverweg, in onderhoud bij Alkmaar, was eveneens niet best. Het was daarom moedig van de PTT dat deze in 1850 begon met een dagelijkse bodedienst Alkmaar - Noordscharwoude vice versa. Toen had de Post een centraal adres in Sint- Pancras nodig waar de Alkmaarse bode de post kon bezor gen en waar vandaan de Pancrassers de voor hen bestemde brieven konden ophalen en in ditzelfde bestelhuis konden ze ook hun brieven posten.

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 57