-53- Pancras en Oudorp. Dit veranderde in 1817 toen elke gemeente weer zelfstan dig werd en omdat een veldwachter moest wonen in zijn werkgemeente kwam er een einde aan de omvangrijke baan van "onze" Jan Volkers. Uit het Broeker register weten we nog dat op 1 mei 1822 de dienaar der politie Hendrik Rinkelaar was overleden, (hij was dus de of een opvolger van Jan Volkers in Broek) Als opvolger van Rinkelaar benoemde de raad van Broek Pieter Makal op een vast traktement van f 13,per drie maanden Uit dit vaste traktement valt af te leiden dat het veldwachterschap in Broek een 'bijbaantje' was. Het dagloon van een arbeider was toen 18 stuivers, en van een gulden per week kon de schoorsteen van Makal niet roken Of Jan Volkers vanaf 1817 veldwachter was in de weer zelfstandige gemeente St. Pancras Naar alle waarschijnlijkheid wel, want: Uit gegevens geput uit de registers vm de burgerlijke stand, o.a. verstrekt door de oud-Pancrasser Piet Groen uit Ede zoon van Groen-Kostelijkeerder Kerkelaan) weten we dat een Jan Volkers hier enkele huwelijksaktes als getuige tekende en daarbij als beroep "veldwachter" vermeldde. Tevens was hij dagloner en ook rietdekker. Dus ook in St.Pancras was het veldwachterschap 'een part-time baan'. Jan Volkers was getrouwd met Grietje Panders. Voor Grietje was dit haar tweede huwelijk, eerder was ze getrouwd geweest met de vrij jong overleden Pieter Groen bij wie ze een zoon Jacob had. Jan Volkers overleed op 10 febr. 1831 en was toen 58 jaar oud en liet Grietje Panders als weduwe achter. Enkele weken na het overlijden van Jan Volkers, nl. op 14 maart 1831 wordt de stiefzoon van Jan Volkers Jacob Groen benoemd als de nieuwe veldwachter van StPancras

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 55