-52- JAN VOLKERS Nadat vanaf 1 januari 1812, op bevel van keizer Napole on, Broek-op-Langedijk, Sint-Pancras en Oudorp samen een gemeente hadden gevormd werd op last van koning Willem I in mei 1817 elke gemeente weer zelfstandig. Zoals gewoon bij een scheiding, werden ook de goederen onderling verdeeld. Aan St.Pancras werd o.a. toebedeeld: huis en erf genoemd onder cohiemr. 130 bewoner Jan Volkers. (voor zover na te gaan was dit een klein huisje, wat ongeveer stond waar nu op Benedenweg 120 S.Duif Yzn woont) Bovenstaand gegeven, afkomstig uit het Register der besluiten van de gemeenteraad van Broek, was hier niet overgenomen, ware het niet dat er even verder in dit zelfde register een aantekening voorkomt, die voor dit verhaal van meer belang is, nl In de raadsvergadering van 30 november 1817 brengt de schout (Dirk Keizer) aan de gemeenteraad ter kennis dat vermits Aaltje Hillen, de weduwe van Jan Kaas, een onegt kind ter wereld heeft ghebracht, Jan Volkersveldwach ter der voormalige gecombineerde gemeente, wonende te Sint-Pancraszich heeft aangeboden om het gemelde kind ter opvoeding te willen aannemen, maar dat de gemeente raad van St.Pancras swarigheid maken hetzelve kind in hun gemeente aan te nemen ten ware hun armenkas van alle swarigheden die hierdoor zouden kunnen worden veroorzaakt, door de gemeende Broek worden bevrijd. (In die tijd moest elke gemeente zijn eigen armen onderhouden, wat niet van hogerhand werd vergoed. Zodra iemand van elders de gemeente binnenkwam, was praktisch iedere gemeente gewoon om van de vroegere gemeente een verklaring te vragen, dat evt. te verle nen bijstand voor rekening van de oude gemeente zou komen Belangrijker is echter dat uit het bovenstaande blijkt dat de Pancrasser Jan Volkers veldwachter was van Broek

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 54