-51- Gedaan te Sint Pancras den veertienden Maart achttien honderd-een-en-dertig Vanwege het Gemeentebestuur voornd. De Burgemeester en Secretaris, (was get. S. Schuytemaker VRAGEN vragen om ANTWOORDEN, maar Na het lezen van het bovenstaande rezen er enkele vra gen, zoals: Was Jacob Groen de eerste veldwachter van Sint-Pancras of heeft hij voorgangers gehad Wat had het Reglement ten Plattelande ermee te maken Hoe nodig was een veldwachter voor ongeveer 400 eenvoudige grote en kleine agrarische dorpelingen Waarom dat "ten zesden" in de instructie Politie-geschiedenisboeken leren het volgende: Omstreeks 1791 namen we naast veel andere zaken van de Fransen ook het begrip 'veldwachter' over. In Friesland werd zo iemand eertijds wel 'hounegiseler genoemd, omdat een van zijn taken was het verjagen van zwerfhonden o.a. uit de meestal openstaande kerk. Verder moest hij bedelarij weren en zo nodig, kon hij bedelaars opsluiten onder de kerktoren, (hounegat) Na de Franse tijd veranderde de taak van schout en baljuw, de naam schout verdween en ervoor in de plaats kwam de burgemeester. Toen in 1838 het Wetboek van Strafrecht werd ingevoerd en het bestuur ten plattelande werd aangewezen zorg te dragen voor de veiligheid van de burgers, kreeg de burgemeester meer behoefte aan een kundig ambtenaar, die hem hierbij terzijde kon staan. Vooral toen de Rechter vroeg om voor een beschuldiging een wettelijk bewijs te leveren Elke gemeente werd opgeroepen om 'tot handhaving van eene goede orde een of meer dienaars aan te stellen, naar gelang van de gelegendheid en uitgestrektheid van de gemeente'. In de praktijk betekende dit dat iedere gemeente een veldwachter aanstelde naar eigen behoefte en vooral naar eigen geldmiddelen. Als regel kreeg een veldwachter een minimale beloning en kon men daarom niet al te hoge eisen aan 's mans be kwaamheid stellen.

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 53