-48- Voor mensen, die hun stamboom uitzoeken, kunnen deze lijsten van nut zijn. MAAR WAAROM DEED MEN DIT VROEGER ZO Wel, in principe moest iedere jongeman van ca 20 jaar in dienst, maar als ze allemaal op zouden komen, werd het leger veel te groot. Dus werd er om geloot, wie wel en wie niét in dienst moest: trok je een laag nummer, dan werd je soldaat, trok je een hoog nummer, dan was je vrij. Enige tijd voordat er geloot moest worden, werd aan iedere burgemeester bericht hoeveel recruten uit zijn gemeente moesten komen. Met deze wetenschap is onderstaande brief begrijpelyk Aan den Heer Burgemeester van St.Pancras. Ik heb de eer te berigten dat een nader geneeskundig onderzoek is verlangd ten aanzien van den milicien uwer gemeente Jan Goet no1 van de ligting 1884 en dat hij bij beschikking van Gedeputeerde Staten van den 25 dezer no.66 wegens ligchaamsgebreken is vrijgesteld van de dienst bij de nationale militie. Hierdoor ontbreekt thans een man aan het aandeel in de ligting door uwe gemeente in dit jaar te leveren en ik zend U daarom ter aanvulling een oproepings brief en wel voor de loteling uwer gemeente Jan Duif no. 3 met verzoek dit stuk aan den belanghebbende binnen den bij de wet bepaalden tijd uit te reiken.... De Commissaris des Konings in de provincie N.Holl. In dat jaar (1883/1884) waren er 7 lotelingen Jan Goet en Pieter Groen, die lotnrs. 1 en 2 trok ken, moesten in dienst en degenen, die een hoger nummer trokken waren vrij, zolang er niemand afviel. Toen Jan Goet werd afgekeurd, was de beurt aan Jan Duif.(De conclusie dat het Pancrasser aandeel dat jaar bestond uit 2 te leveren lotelingen ligt voor de hand Om de een of andere reden wilde Jan Duif niet in dienst en had hij Dirk Johan Fabel bereid gevonden dit voor hem te doen. Dus de afkeuring van Jan Goet kostte Jan Duif geld

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 50