-42- Goed en snel kloeten was een kunst, en prima voor de spierballen. De 'metör'gaf later wat meer gemak. Met die van piekenier De Jong uit de Hoek werden ook wel schoolreisjes gemaakt, naar Schoorldam onder andere. Als je het hebt over de vervoermiddelen van de dertiger jaren, dan mag ook de nog in ere zijnde kruiwagen, niet worden vergeten. Zonder kruiwagen is het soms moeilijk om er te komen; en zonder kruiwagen zou Nederland niet bestaan. Want de meeste grond voor de dijken zal inder tijd met dit eenvoudige transportmiddel zijn aangevoerd. Ik zelf heb er een bijzondere herinnering aan. Toen ik in de winter '44 eens met een flink vaartje een kruiwagen met koeienmest tegen de mesthoop aan de Ach tervaart, bij Maarten Nieuwland in de Hoek, op wilde duwen. Ik gleed uit op het ijzel, viel voorover en kreeg de inhoud van de kruiwagen over mijn kop. Juist voer er iemand in een vletje voorbij, die daar natuurlijk smake lijk om moest lachen. Ik kon hem zo gauw door de mest heen niet herkennen. Wie zou dat geweest zijn Dit varen is nu allemaal verleden tijd geworden. Het is voor velen moeilijk geweest die tijd vaarwel te zeggen; zij hebben hem gedwongen moeten laten varen. Zij, die de oude vervoermiddelen die in dit verhaaltje weer even werden opgeroepenhebben gekendworden door deze herinneringen wellicht in vervoering gebracht. Mogelijk is het voor de jongeren een aanmoediging om het kalm-aan te doen. Om zich al te snelle en ingrijpende ervaringen te besparen. Want de wetenschap heeft ons mensenleven ondertussen zo lang gerekt, dat het bij het ouder worden hoe langer hoe moeilijker wordt om de boel nog bij te houden, je erbij aan te passen. En je wilt toch liever, al is het maar een beetje, mee blijven doen. 20-1-94 Charles Destrée 30 Rue des lilas, 60110 Méru. Frankrijk.

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 44