-39- Van het stoomtrammetje naar Haarlem waren nog lang na diens verdwijning de rails over, langs de Kennemer- straatweg in Alkmaar. Naar Amsterdam kon je toen, behalve met de trein, die eerst nog stoomtrein was, maar elektrisch begon te worden, ook met de Alkmaar Pakket. Die raderboten ver trokken van de Kostverlorenkadeschuin tegenover het accijnstorentje in Alkmaar en voeren door het Noordhol lands Kanaal. Het nam wel een paar uur in beslag, maar dat was geen groot bezwaar omdat men nog niet zo'n verschrikkelijke haast had als nu. Daar aan de Kostverlorenkade was ook het Alkmaarse zwembad; een houten constructie, met kleedhokjes en grote bakken in het kanaalwater, dat toen nog schoon en helder was. Ik leerde daar zwemmen van meneer Roggeveen. Die werd in de oorlog, omdat hij in het verzet zat, door de Duitsers doodgeschoten. Dit zwembad werd opgedoekt toen 'de Overdekte' in de buurt van de Grote Kerk was gebouwd. En misschien had het ook al wat bezoekers verloren door het Karperton zwembad en het Pesies' natuurbad, die richting Bergen waren aangelegd. De verkeersborden waren nog niet zo overtollig als nu. Voor de smederij van Modder, aan het Kerkplein, plaatste de ANWB in het begin van de dertiger jaren een blauw-wit diagonaal-gestreepte paal, met aanwijzing richting Broek en Alkmaar. Als je uit de Kerkelaan de Bovenweg opkwam, stond er aan de rechterkant een bord met de tekst: 'Signaal geven". Later werd er aan het begin van het Daalmeerpad een 'paddestoel' gezet, een piramidevormige laag-bij-de- grondse afstandsaanwijzer voor wielrijders - ook wel fietsers genaamd. Een fietstocht over dat Daalmeerpad was, voor ons snot neuzen, een lekker avontuurtje, met al die te nemen bruggetjes. Op een ervan, die een zijdelingse aftakking had naar het dijkje van de Daalmeer, stond een bordje met de tekst: "Hier afstappen!" Grapjassen hadden de s doorgestreept. Toen dus ook al.

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 41