-37- witte kerk, waarbij dan mèt de bocht een boom werd meegenomen; of bij de molen van Jong met een duik in de sloot Bij Dirk Minnesma, de garagehouder, mocht ik graag rondneuzen. Hij heeft mij geholpen toen ik zo'n jaar of twaalf was, bij het bouwen van een trapauto op fietswie len. Die trapauto's waren gewild. Gerard en Kees Jonker (van de slager) hadden er één gemaakt met het bestu- ringswiel achterin, wat enige oefening vroeg. De mooiste was van Gerard Bruin (van bakker Bruin)een juweeltje van stroomlijn, gemaakt van kleine, aan elkaar geplakte latjes. En met een linnen, neerklapbare kap. Een fiets, toch het Nederlandse vervoermiddel bij uit stek, was voor velen al een luxe. En het verplichte belastingplaatje, dat een een rijksdaalder kostte, een te grote uitgaaf. Werklozen konden er gratis een krij gen, met een gat er in gestansd. Wat sommigen als een schande ondervonden, omdat iedereen het zien kon. De politie hield wel eens controle op die belasting- placttjes, zoals ook op de properheid en de juiste lengte van het witte achterspatbord en het brandende achter licht, die midden dertiger jaren verplicht werden. Wie de zaak niet voor elkaar had, kreeg een bekeuring. Zelfs als je stuur te laag stond, kon je al een terecht wijzing krijgen. Daar zou je nu eens mee moeten komen... Zoals de mensen nu allerlei extra's aan hun auto plak ken, kon je vroeger je fiets completeren. Spatlappen, extra schijnwerper, kilometerteller of snelheidsmeter, voetrusten, jasbcschermersTT-stuur, gezondheids- of sportzadel en voor de fietser zelf regenpijpen en kap- handschoenenwaren veel geziene accessoires. Hoewel het eigenlijk niet mocht, zetten wij jongens wel eens een autostuur op onze fiets. Bij Dirk Minnesma of bij Jan Wit, de autosloper, kon je zo'n stuur met een beetje geluk of zeuren wel los krijgen. In de oorlog werd zelfs in de huiskamer gefietst. Dat wil zeggen: de fiets stond op een standaard, met het achterwiel van de grond, en zo kon men al trappend, een of twee lampjes laten branden. Ik herinner me dat twee jongens bij zulk licht hun huiswerk zaten te maken. Als het te zwak werd, riepen ze: "We zien niets meer... Pa, trappen

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 39