-36- schuiten gebracht die bij de molen van Jong in de ring- sloot lagen. Een stel opgeschoten jongens hadden een motorfiets. Klaas Kloosterboer, Klaas Roos, Kees Wagenaar en anderen. Zij 'beursden' vaak, en luidruchtig, wat ik toen nog mooi vond, bij de Witte Kerk. Daar leerde ik de merknamen kennen: Velocette, Norton, BSA, Triumph. Kees en Piet Zeegers, zoons van de timmerman, hadden een Ariel Die jongens reden op die motorfietsen vaak met de zon dagse klompen aan. Voor de veiligheid misschien niet ideaal Ook Rens Smit reed motor. Nadat hun timmerboet was afge brand, met al het gereedschap er in, was hij op de motor nieuw gereedschap gaan kopen in Alkmaar. Toen hij, met zijn aankoop op de benzinetank gestapeld, te hard vanaf het Waagplein over de ophaalbrug reed, kon hij de bocht niet meer halen en dook hij, ook met de klompen aan, door de etalageruit van een parfumeriewinkeltje. Met z'n hele kop in 't verband kwam hij thuis; een mooi opvrolijkertje voor de toch al benarde familie. Jan Bouwstra, de caféhouder van 'De Driesprong' had een één-cylinder Harley Davidson. Die had hij in de oorlog aan de 'ondergrondse' beschikbaar gesteld. Jan Mulder, die monteur was, en ik hebben hem samen in elkaar gezet. Een hele klus, in de winter in de kou en in het half donker, op het vlierinkje boven het toneel. Jan Bouwstra had hem helemaal uitelkaar gehaald: alle tandwielen van de gedemonteerde versnellingsbak waren los in kranten verpakt. Zonder instructieboekje, maar met de vakkennis van Jan Mulder, hebben wij hem draaiende gekregen. En zo heb ik de techniek wat leren kennen. Een personenauto, die 'luxe auto' werd genoemd, had in die tijd bijna niemand. Ik denk dat er niet meer dan een tiental in ons dorp waren. Voor ons, kleine jongens van die dertiger jaren, was 'tachtig in de bocht' het symbool van geweldige, haast onvoorstelbare snelheid. Dat sommigen hem te snel wilden nemen werd meer dan eens vertoond in de bocht bij de

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 38