-34- rumoerige jongvolk bezet. Er heerste vaak een gemoede lijke stemming in de bus, iedereen kende iedereen. Bij het postkantoor van Sint-Pancras werd de postzak, die aan de chauffeur in goed vertrouwen werd meegegeven, op straat gekieperd als de 'bureauhouder' er niet vlug genoeg bij was om hem op te vangen. Ook 's zondagmorgens was dat postkantoortje even open. Dat kon je zien doordat het plankje waarop 'gesloten' stond en dat voor de deur met een haakje was vastge maakt, was weggeklapt. De schoolreisjes van de lagere klassen werden ook bijna altijd per autobus gemaakt. Eerst werden daarvoor de groene gemeentebussen uit Den Helder afgehuurd, later van de NACO. De reis ging niet verder dan Bergen of Schoorlvoor veel kinderen was dat al meer buitenland dan Tirol of de Riviëra nu. Een rolletje King pepermunt en Frujetta kreeg je om te snoepen, en in de speeltuin had je toen de keus tussen een glas ranja, kwast of grenadine - dat was al moeilijk genoeg. Bij een kadetje met kaas en een krentebroodje Onderweg werd luidkeels gezongen: "En d'r is geen club in Neeederland, die Vrone zal verslaan,'t zal niet gaan" of "Vaaria, variea, vaaria, variea, vaaaa-riiie-a" waarvan de woorden nog makkelijker waren te onthouden. Ook: "En we gaan nog niet naar huis" hoorde steevast tot het programma, hoewel de betekenis van het "en de fles moet op z'n kop staan" nog niet tot ons was doorgedron gen "Hoeperdepoep" één van de hoogste uitingen van de Ba taafse cultuur, mocht natuurlijk ook nooit ontbreken, evenmin als "Piet-Hein", die zich ook nu nog steeds in een grote populariteit mag verheugen. Meer dan eens als brulboei en baken voor hen, die daardoor in de late uren in donkere straten niet lang naar een drankhaven hoeven te zoeken. Voor de vracht, pakketten en groter goed, bestonden er beurt- of bodediensten. In het begin van de dertiger jaren nog zo goed als allemaal per paard-en-wagen. Niet met een ketje, maar met een grote knol er voor. Zoals van Jonker, Molenaar en Rentenaar bijvoorbeeld. Een kaart, met in grote letters zijn naam er op, door hemzelf aan de regelmatige klanten gegeven, en desge-

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 36