-33- of een zigeunerkind met een marmotje in zijn binnenzak, zingend: "Moet je mijn marmotje zien, 't is zo'n aardig beessie. t Heb twee ogies en 'n staart; is dat nou geen centje waard." Ook hondenkarren, dus door een of twee honden getrokken, waren geen zeldzaamheid. De oude Wijker, de 'visboer', kwam helemaal uit Egmond aan Zee op de fiets, met een grote mand vis op zijn rug. Op een plankje, bovenop de op de stoep gezette mand, maakte hij die voor je schoon. Willem Schuur kwam desgewenst op zijn fiets bij je langs om uit de boven het voorwiel bevestigde houten bak het flesje of doosje 'kruien' van dokter, pillen, poeiers of drankjes, te brengen. En het vorige flesje mee terug te nemen. Dat werd dan uitgekookt en opnieuw gebruikt. De doodbidder kwam te voet, met een zwarte uniformjas vol tressen aan en met een steek op zijn hoofd, die hij bij het lezen afnam; om het overlijden van iemand aan te kondigen Het passagiersvervoer per autobus ging in de vooroorlog se jaren nog op een gemoedelijke manier. Je kon in de bus stappen waar je maar wilde. Het was genoeg om je hand op te steken en de chauffeur storte. Eenmaal in de bus hoefde je maar te zeggen dat je was waar je wezen wilde en hij liet je er uit, waar dan ook. In Alkmaar, bij het station, vertrok de bus pas als de trein, hoofdzakelijk uit Amsterdam of Haarlem, was aangekomen. Vandaar reed hij naar het café 'Het Paards hoofd' van Sleutel bij de Friese brug. Daar bestond nog de oude doorrijstal voor de paardenkoetsal werd hij niet meer gebruikt. Voor het gezellige en op marktdagen overvolle café, stopte de bus. De passagiers, die er zin in hadden, stapten uit en gingen er een kopje koffie drinken. Lauw Tromp, een van de populaire chauffeurs, ging gewoon even mee en kreeg altijd wel een kop aangeboden. De andere passagiers bleven rustig even wachten in de bus, tot die weer vertrok. Over de Friese brug, als die tenminste niet weer eens open was, of dicht; al naar gelang je dat vanuit de hoek van de schipper of van de weggebruiker bekijkt. De achterbank van de bus, die de hele breedte in beslag nam, en 'Engelenbak' genaamd, was meestal door het vaak

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 35