-29- Enkele aantekeningen bij "Pancrasser Partisanen" Ab Meier woonde op de plek, waar nu Kees Stam zijn winkel heeft. Klaas van Dijkhuizen en Maarten Kooy waren evenals Charles Destrée lid van de verzetsgroep, waarvan Jaap Zeeman uit Oudorp, leider was. Jaaps vader, Arie Zeeman, woonde even voor de huidige garage Schot. De Duitse officier ging met zijn gevangene naar de 'boerenleider' Cor Groen, (de plaatselijke (hoofd) vertegenwoordiger van de 'Landstand', een door de Duitsers ingestelde organisatie. Deze wist Klaas vrij te krijgen door tegen de offi cier te zeggen: "Die man moet je niet meenemen, dat is de enigste smid, die we hier op het dorp hebben en hem kunnen we beslist niet missen. HET OUDE KERKHOF Stenen doodskisten Tijdens de opgravingen, in 1991 verricht door de R.O.B. in de voortuin van de familie Ruysvroeg ik aan de daar aanwezige onderzoekers een reactie op de bewering dat er op dit oude kerkhof wel eens stenen doodskisten zijn gevonden Ze vertelden, dat er vroeger inderdaad wel eens iemand in een stenen doodskist werd begraven. Dat dit in die tijd evenwel een zeer kostbare manier van begraven was, die alleen de heel rijken zich konden veroorloven en dat zij zich niet in konden denken, dat hier mensen hadden gewoond, die dit hadden gedaan. Inderdaad, wanneer we denken aan de toen blootgelegde graven, opgebouwd uit aarden walletjes, soms door elkaar heen, heel eenvoudig en sober, dan zijn stenen doodskis ten moeilijk voorstelbaar.

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 31