-24- -Petrus Johannes Schardam vrij was de classis te vragen of ze hem dit traktement geheel of gedeeltelijk wilden uitbetalen en daarna Enkele maanden later vonden de StPancrassers een opvol ger in de persoon van ds. Joh. de Leeuw van Oosterleek. Deze werd hier op 3 november 1793 bevestigd. Ook ds. Schardam vond een andere gemeente. Op 19 april 1794 werd hij bevestigd als predikant van de kerk van West-Terschelling. Jammer dat hij reeds spoedig in zijn oude fout terug viel Eind 1795 had de Terschellinger kerkeraad hem reeds drie maal berispt wegens dronkenschap en toen berisping en censuur niet hielpen, ontsloeg de classis Enkhuizen hem in 1797 als predikant van West-Terschelling. Verder nam de classis hem zijn ambt en traktement af. Zijn zaak werd later op de synode behandeld. Deze oor deelde dat hij zijn ambt mocht houden en stuurde hem voorlopig met pensioen. Aanvankelijk bleef hij op het eiland wonen en toen de kerkeraad van West-Terschelling een jaar later verklaar de dat zijn gedrag gedurende die tijd voorbeeldig was geweest, werd hij benoemd tot hulpprediker van Hobreede en dit is hij gebleven tot hij daar in 1825 overleed. Bronnen:Rijksarch.H'lem -Gec.Raden Hoorn ing.3 -inv.230 Notulen Classis Alkmaar 1778 -1795 Dankbaar werd gebruik gemaakt van gegevens van de heer H.van Felius, die tevens vertelde dat herfst '94 in de Westfriese families een genealogie van de fam. Schardam verschijnt. Voor leden te koop, zolang de voorraad strekt Nieuwjaarskaart 'Het ouwe huis' p.stuk f 2,50 per 5 ex. f 10,

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 26