-21- dusdanig te hebben gehoort en ondervonden, en als nog in goede geheugen te zijn, bereijd zijnde ten allen tijden - des gerequireert - =desgevraagdhet vooren staande met Eede solemneel (=plechtig) te staven. Actum Alkmaar den 9e Maart 1793 was geteekend Jan KlaaszSmitSchout Dirk Jansz. Pieter Smit. Kornelis Booij Pieter Booij Cornelis Visser Gerrit Jansz. Bakker. Ter verduidelijking enige geschiedenis: In 1780 verklaarde Engeland ons land de oorlog. Engeland probeerde de Amerikaanse vrijheidsoorlog te bedwingen en de Hollanders zich uitgevend voor Engelands vrienden, steunden de tegen hen opgestane Amerikanen. In 1787 maakten de Patriotten het in de ogen van de koning van Pruisen zo bont, dat deze met een leger zijn zwager stadhouder Willem V te hulp kwam. Veel Patriotten vluchtten toen naar Frankrijk dsSchardam noemt hen: onze brave landgenoten, die het land moesten ruimen). Een gedeelte van deze gevluchte Patriotten vergezelden begin 1793 het Franse leger toen dit een poging ondernam ons land onder Frans bestuur te brengen. Tijdens de bidstond zei ds. Schardam dus: Wat Engeland in 1780 deed door ons aan te vallen, was vals Wat Frankrijk nu doet is heel goed verdedigbaar. Dat is de verdiende straf voor wat er in 1787 gebeurde. Toen moesten door toedoen van de Stadhouder en zijn vrienden veel brave Langenoten naar Frankrijk vluchten en nu worden de rollen weer omgekeerd de aanklacht vindt gehoor De bailliuw stuurde de verklaring van schout Jan Smit door naar de gecommitteerde Raden van de Staten van Holland en Westfriesland. Op 15 maart 1793 nadat de heren ds. Schardam hadden gehoord, besloten zij aangezien ze door de schout ingebrachte beschuldiging tegen ds. Schardam bewezen achtten, hem voorlopig te schorsen als predikant, hiervan de classis bericht te sturen,

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 23