daar «en het thans niet als eene zoodanige onregtvaar- digen oorlog noest aanmerken, terwijl yder de reeden wist, en hierin bestond, dat zooveele onzer Brave Landgenooten het Land hadden moeten ruymen, daar zij nu de Wapenen omvatten omme zig teegens ons te verdeedigen, en zij reets Breda, Gorinchem en de Willemstad verovert hadden, en op marsch waren na Rot terdam. -20- Later, die zaterdagavond, werd bij de schout een briefje bezorgd van dsSchardam, waarin deze schreef dat hij had afgezien van zijn plan om de volgende dag een bid stond te houden en dat de normale kerkdiensten zouden worden gehouden, waarin bekend zou worden gemaakt dat er op de eerstkomende woensdag een bidstond voor de nood der tijden zou zijn. Het lijkt er op of de schout dsSchardam niet vertrouw de.... Jan Klaasz. Smit nam zijn maatregelen. Letterlijk vertelde hij: ""Dat die Zondagmiddag gekomen zijnde, de Eerstonderge- teekende, met alle de ondergeteekendens zig allen hebben bevonden in de Kerk, ter bijwooning (zoo zij meenden) van hunnen gewoonlijke Godsdienst, dan dat zij ras ontwaarden, dat hun Predikant Schardam in plaatse van den ordinaire (=normale) Godsdienst te houden, den voren gementioneerde (=genoemde) Beede- stond hield, neemende zijne inleyding Micha 6 vs. 9 (daar wordt vermeld dat Jeruzalem voor zijn verkeerde daden gestraft zal worden) en doende hier en elders zoo in de behandeling der stoffe als in zijn gebed zeer sterke, en zoo zij ondergeteekende vermeenen, teegens de intentie van den Wettigen Souverain aanlopende Uytdrukkingen hebben wij onder andere zeer duydelijk gehoort en ont houden dat de gemelde Predikant heeft gezegt, dat wij het ongeluk hadden gehad in den jaare 1782 te onder vinden dat de Engelsche ons op eene onregtvaardige weise en zonder dat ymand de reeden wist den oorlog aandeedden Allen de ondergeteekende eyndigen hiermeede hun gege ven declaratie, verklarende al het voorenstaande

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 22