-18- goedheid geen vijand meer op het territoir van den Staat te zien en de misnoegden van binnen durfden zig niet te roeren, als neergeslagen van spijt en schaamte' Zo heeft Raadpensionaris Van de Spiegel het beschre ven Vanwege de nood der tijden schreef de regering bidston den uit. Te beginnen met woensdag 27 februari moesten deze om de veertien dagen in de kerken worden gehouden. zie op blz. 19 waar de door de Staten uitge vaardigde biddag-proclomatie is afgebeeld Ook schout Jan Klaasz Smit van St.Pancras ontving deze proclomatie met de uitnodiging er goed op toe te zien dat de bidstonden metterdaad zouden worden gehouden. Tevens was bijgesloten een afschrift voor de plaatselij ke predikant. Met de oproep van Hun Edele Groot Mogende Heeren Staaten van Holland en Westfriesland in de hand stapte schout Jan Smit op zaterdag 23 febr. in eigen persoon naar de pastorie. Toen dsSchardam vernam wat er van hem werd gevraagd, antwoordde hij dat het hem onmogelijk was om reeds op woensdag 27 febr. de eerste bidstond te houden. Hij moest beslist enkele dagen buiten de gemeente zijn en zou dan nog niet terug zijn. Afgesproken werd dat de eerste bidstond een week zou worden uitgesteld dus i.p.v. 27 febr.zou dit 6 maart worden) en dat de volgende op de aangegeven tijden zouden worden gehouden. Een week na dit gesprek ging dsSchardam op bezoek bij schout Jan Smit om hem te vertellen dat hij niet op 6 maart de bidstond wilde houden, maar de volgende dag, zondag 3 maart in de middagdienst De schout antwoordde: "Dat is niet volgens afspraak. De mensen weten nog van niets. Nee, de bidstond moet eerst behoorlijk worden afgekondigd, zodat iedereen voldoende gelegenheid heeft om aanwezig te zijn. We houden ons aan onze afspraken Met deze boodschap ging dsSchardam terug naar de pastori e

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 20