ds. schardam wordt beschuldigd -15- Politiek stonden toen twee partijen zeer fel tegen over elkaar A. de PRINSGEZINDEN, de Stadhouder toegedaan, zij zagen in Engeland hun grote bondgenoot. B. de PATRIOTTEN, fel tegen de Stadhouder, gericht op Frankrijk, waar men toen de oorlog verklaarde aan alle oude Heersers. Uit de drie boven omschreven voorvaller zou kunnen worden opgemaakt dat dsP.J.Schardam zich bij de Patri otten het beste thuis voelde. De classis-notulen van 2 januari 1793 vermelden: ""Schaarde zich voor de classis eene commissie van St.Pancras, naamelijk Jan Klaasz. Smit, schout aldaar en Dirk Claver, lidmaat dier gemeente, inleeverende eene beschuldiging tegen dsP.J.Schardam Predikant te St.Pancras en wel in naam van den Kerken raad en eenige Leden van die gemeente, niet alleen te kennen geevende hoe gemelde dsSchar dam zich herhaalde reizen tot groote ergernis der gemeente en tot aanstoot van anderen in den drank zig te buiten gegaan, maar ook met ootmoedig versoek dat de classis zig deese zaak wilde aantrekken en zoodanige maatregelen gebruiken als volgens kerkelijke ordonnantie gevonden worden Ds. Schardam tegenwoordig zijnde, versogt hierop het zijne in te brengen, gelijk geschiede, evenwel met Schuldbelijdenis en belofte van beterschap. Over het een en ander omvraag gedaan zijnde, nam de classis een besluit zig alsnog deese zaak niet aan te trekken uit hoofde denzelve ter eerste instantie tot den Kerkeraad van St. Pancras behoorde, maar gemelden Kerkenraad aan te zeggen tegen dsSchar dam naar kerkenorde en wetten te moeten procedeeren. De Kerkenraad heeft zulks op zig genoomen bij de eersten gevoeglijken gelegenheid te zullen doen en DD. Odé en Van den Hammen, Predikanten te Alkmaar en Oud karspel verzogt in die vergadering als consulenten te ageeren, 't welck Hun Eerw. op zig genoomen hebben.

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 17