-14- Iets eerder speelde zich in Koedijk 'het geval Verbrug ge' af: DsPhilippus Verbrugge beschuldigde een van zijn diake nen ervan dat de man zijn dienstmaagd had bezwangerd. De dominee riep daarom de Koedijker kerkeraad bijeen om de diaken vanwege 'zijn openlijke zonde' onder censuur te stellen. Slechts één kerkeraadslid kwam ter vergadering. De anderen bleven uit protest thuis, omdat de diaken wel omgang had gehad met de betrokken jongedame, maar nog vrijgezel zijnde haar op zeer korte termijn zou trouwen. Met het ene kerkeraadslid dreef Verbrugge niet alleen de censuur door, maar wist hij ook te bewerkstelligen dat de thuisblijvers door anderen werden vervangen en er dus een praktisch nieuwe kerkeraad aantrad. Zowel Verbrugge als zijn tegenstanders probeerden hun gelijk op een classisvergadering te halen. De classis vond dat het geval nader moest worden onder zocht en benoemde een commissie van onderzoek met als voorzitter dsSchardam. Van verschillende kanten werd de zaak op de spits gedre ven en eindigde tenslotte met de losmaking van ds. Verbrugge van Koedijk. Hierbij kan worden aangetekend dat ds. Verbrugge geen gemakkelijk man was. Verder was hij een vurig Oranjeman. (Later gaf stad houder Willem V hem financiële steun) En dat ds.Schardam zich bepaald geen vriend van zijn naburige collega toonde. Een uitgebreid artikel over de zaak Verbrugge, geschreven door de heer J.P. Geus, staat in "Westfrieslands Oud en Nieuw 1991")) Afgevaardigd naar de Synode van Purmerend werd Ds.Schar dam als synodelid uitgenodigd om een oefening van het exercitie-genootschap der plaatselijke Patriotten mee te maken Schardam stelde dit zeer op prijs en bracht later op de classisvergadering hierover een enthousiast verslag uit.

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 16