verdere gegevens 13 De latere classisnotulen schilderen dsP.JSchardam als een gewaardeerd en actief lid van dit gezelschap, dat vooral bestond uit predikanten van Alkmaar en omgeving. Wanneer het zijn beurt was, fungeerde Schardam als voorzitter, bijzitter of secretaris. Hij was lid van enkele classicale commissies en maakte zich verdienstelijk bij herziening van vergaderreglemen ten, het regelen van kerkvisitaties en tevens werd hij enkele malen door de classis afgevaardigd als plaatsver vangend lid naar een hogere kerkelijke vergadering. Misschien zijn de volgende voorvallen tekenend voor hem: In Egmond was een predikantsvacature. Na rijp beraad werden door de plaatselijke kerkeraad drie predikanten op een voordracht gezet en daaruit konden de gemeenteleden hun keus doen. Voordat deze stemming kon plaats vinden moest eerst de Ambachtsheer van Egmond zijn goedkeuring aan de voor dracht hechten. De Heer wilde dit alleen doen als de voordracht werd uitgebreid met een vierde predikant, Wouter Roelof Hellingdijk geheten. De Egmondse kerkeraad voldeed aan deze voorwaarde. Vervolgens werd de candidaat van de Ambachtsheer door de Egmonders gekozen en beroepen 1 Toen dit verhaal op de classis kwam werd algemeen geoor deeld dat deze gang van zaken in feite onjuist was, want een ambachtsheer had alleen het recht een voordracht goed of af te keuren, maar mocht deze niet aanvullen. Maar, omdat geen enkele Egmonder ook maar één woord van protest had laten horen en de classis tegen de persoon van ds. Hellingdijk geen enkel bezwaar had, wilde de meerderheid het beroep toch maar goedkeuren. Een zevental predikanten, aangevoerd door ds. Schardam, tekende protest aan tegen dit classisbeleiddat volgens hen "informeel en strijdig met kerkelijke wetten" was en verklaarde uitdrukkelijk dat zij voor dit besluit be slist geen verantwoordelijkheid wilden dragen.

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 15