PETRÜS JOANWES SCHARDAM. persoonlijke gegevens. Ds.Petrus Joannes Schardamjongmanpredikant alhier Mejuffrouwe Neeltje Olij, jongedogter, woonende te Zwaag -12- In de N.H.Kerk van St.Pancras hangen twee grote borden, waarop de predikanten worden vermeld, die deze gemeente hebben gediend. Van P.J.Schardam vertellen ze dat hij hier in 1778 kwam als proponent en in 1793 zijn emeritaat kreeg. Of, anders gezegd: Na de voltooiing van zijn studie werd hij hier predikant en vijftien jaar later ging hij reeds met pensioen. En dat in een tijd toen predikanten soms op hun tach tigste nog actief waren.... Uit andere bronnen is bekend dat hij studeerde aan de Leidse universiteit, dat hij hier op 25 januari 1778 bevestigd werd door zijn vader ds. Johannes Schardam, predikant te Spaarnwoude en Spaarndam de nieuwe dominee toen 24 jaar oud was en nog ongehuwd. De Hervormde kerk bewaart een trouwboek, waarin dominee Schardam de hier door hem voltrokken huwelijken noteer de Eén van zijn notities luidt: 1786 Den 14 Maart zijn en na hunne drie Zondagsche Huwlijksvoorstellingenin de kerken van Zwaag en St.Pancras, den 26-ste Febr.5 Maart en 12 dito gehad te hebben, alhier in den Huwelijken Staat ingezegend door des bruids vader, de Weleerw. Heer Henricus Olij, waardig Predikant te Zwaag. Verder is bekend dat hij voor de classis examen deed op 7 jan 1778, tegelijk met Philippus Verbrugge, beroepen predikant te Koedijk. Beiden slaagden met lof en werden door de classis geprezen om hun goede proefpreken en 'blijken van kundigheid zoo in linguis als in theologi- cus'

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 14