-10- TUINBOUW een AANVULLING In Klin no. 6 stond de tuinbouw centraal. Gevraagd werd:'Hoe kon de tuinbouw hier tot bloei komen? Meerdere oorzaken werden genoemd: Reeds de veepest deed agrariërs naar een ander bestaansmiddel omzien. Belangrijker oorzaken waren de inzakkende boterprijs; de concurrentie van het betere en goedkope Amerikaanse graan; de hier geschikte grond voor (grove) tuinbouw; de afzetmogelijkheden in de grote steden.(Alkmaar,A'dam) In het afgelopen winterseizoen noemde de heer Carel de Jong (van het Westfries museum) nog een andere oorzaak, die o.i. niet onvermeld mag blijven: Hij vertelde dat veel protestanten in deze streek vrij zinnig waren en al gauw aan "gezinsplanning" deden. Er moesten niet teveel kinderen komen, want dan werd het erfdeel teveel versnipperd. Ideaal was één jongen en één meisje: Voor de zoon de vaderlijke boerderij, voor de dochter een boerenzoon met een boerderij Waren er meer kinderen, dan moest voor hen elders een boerderij worden gekocht, maar ook dit kon nadelig zijn voor de ouderlijke boerderij. Bij de katholieken waren de boerengezinnen, door de invloed van mijnheer de pastoor, meestal groter. Bij hen moesten boerderijen vaak door een aantal zonen worden verdeeld en werden de erfdelen te klein om er met de veehouderij een goed stuk brood op te verdienen. Wel, toen men in deze streken kennis kreeg van de tuin bouw waren het vooral deze mensen die overschakelden op de tuinbouw. Daarvoor hadden ze wel genoeg grond Speciaal deze categorie droeg ertoe bij dat de tuinbouw hier van belang werd. en een VRAAG. ^e hiernaast afgebeelde foto komt uit het familiebezit van Piet Koedijk, namelijk van de Gezusters Duif uit de winkel hoek Kerkelaan-BenedenwegHij vermoedt dat de foto met Pancras heeft te maken en wil hierover graag zekerheid. Wie helpt

De Klin - Sint Pancras | 1994 | | pagina 12