-7- Als beloning voor zijn werk en inzet kreeg Gerolf van de koning van West-Frankenland zeven boerderijen in Kennemerland en een eikenbos. Dat bos was niet onbe langrijk: het leverde hem timmerhout, een schaars arti kel in deze streek, met de eikels kon hij zijn varkens mesten en het bijbehorend grasland werd graag door boeren uit de omgeving gepacht. Ook Gerolfs zoon en opvolger DIDERIK (Dirk) kreeg van Karei de Eenvoudige een koninklijke beloning: de kerk van Egmond Op zich was de kerk niet veel bijzonders: een houten gebouwtje ergens in de duinen, zwart geteerd en met pek water-en winddicht gemaakt. Indertijd ingewijd door Adalbert, helper van de bekende zendeling Willibrord. Bij de kerk behoorden bezittingen: landerijen en boer derijen, geschonken door de beminde gelovigen, die daar mee eigen zieleheil trachtten veilig te stellen. In de schenkingsoorkonde zei koning Karei daarom dat hij aan "onsen lieven ende ghetrouwen manne Diderike" de kerk met het bijbehorend bezit geeft dat ligt "totte SuithardeshageVartrap ende Kinnem, het lant mitten dienstlude die daer nu sijn of naemaels wesen sullen, mit bosch, mit mersche (moeras), mit water ende mit weilant, hem ende sine nacomelingen erflike te besitten ende vrilike te ghebruken". Anders gezegd: verspreid liggende bezittingen tussen Egmond, SchoorlWieringen en Terschelling. De schenking werd gedaan in het jaar 922. Omdat het Hollandse huis toch ergens moest beginnen leerden later veel Nederlanders dat deze graven toen begonnen te regeren. Beke vertelt van deze Dirk dat deze ""toen hij oud werd uit vroomheid een houten klooster bouwde in Egmond voor nonnen uit de orde van Benedic tus Eens kreeg een kloosterzuster een Goddelijke droom: ze moest tegen graaf Dirk zeggen dat hij het gebeente van St. Adalbertus, de stichter van de kerk moest op graven en overbrengen naar het klooster. Dat gebeurde. Toen men het graf openmaakte was het kleed, waarmee men vroeger het lichaam had bedekt,

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 9