-88- Sint-Pancrasof tuinen namen in de drie gemeenten nauwe lijks enige ruimte in. Voor Sint-Pancras gold dat met bijna 31 ha aan polderwater in zo'n kleine gemeente de schuit als vervoermiddel onmisbaar was. Het eigen huis-bezit laat in de drie gemeenten aanzien lijke verschillen zien. Zo bezat bijna 88% van de 138 Koedijker huishoudens wel enig onroerend goed ter plaatse en 12% dus geheel niets. Anders dan in Koedijk en Sint-Pancras had te Oudorp meer dan 50% van de huishoudens geen enkel onroerend goedbezit in het dorp. In Sint-Pancras stonden 52 woningen waarvan er 41 waar schijnlijk door de eigenaren werden bewoond. Het aantal huishoudens in Sint-Pancras zonder enig onroerend-goedbe- zit was in ieder geval niet groot. Elders in Noord-Holland is men een dergelijke spreiding van onroerend-goedbezit nog niet tegengekomen. Een moge lijke verklaring zou kunnen liggen in de aanwezigheid van het kleinschalige en slecht toegankelijke akkergebied waar iedere dorpsbewoner wel een stukje grond had, maar dat wellicht weinig aantrekkelijk was voor investeerders van buiten. In aparte tabellen wordt een overzicht gegeven van de top tien grondbezitters. Zo nam Klaas de Boer, bakker in Koe dijk in dat dorp een afgetekende toppositie in: hij bezat maar liefst 52 hectare. In Oudorp spande Pieter Hart, een boer uit Alkmaar de kroon met 3 9 ha gevolgd door de gemeente Oudorp, die met 3 3 ha een knappe tweede positie innam. In Sint-Pancras was de gemeente met 35 ha de grootste grondbezitter In Koedijk en Oudorp bezaten de tien grootste grondbezit ters een derde van het totale grondgebied van die gemeen ten en in Sint-Pancras liep dit zelfs op tot 45 ha Zoals meestal op het platteland was in alle drie gemeen ten de beroepsgroep boeren het grootste. In Koedijk waren 113 boeren goed voor 52% van de totale beroepsbevolking. Samen bezaten zij ca. 66% van het areaal, gemiddeld was dit 5,5 ha. In Oudorp bezaten 35 zelfstandige boeren 53% van het are aal en deze 35 personen bezaten gemiddeld 12,5 ha. Het gemiddelde bezit van alle Oudorper grondeigenaar bedroeg ca 8 ha.

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 90