KOEDIJK, OUDORP EN SINT PANCRAS IN HET JAAR 1832 -86- In de zomer van 1991 verscheen de Kadastrale atlas vai Koedijk, Oudorp en Sint PancrasHet boek is het vierde deel van een reeks waarin uiteindelijk atlassen van alle Noordhollandse gemeenten zullen verschijnen. De reeks wordt uitgegeven door de Stichting Kadastrale Atlas Noord-Holland Het boek bevat 17 reproducties (formaat 29 x 40 cm.) van de oudste kadastrale kaarten van Oudorp, Koedijk en Sint- Pancrasdaterend uit het jaar 1832. In dat jaar werd in Nederland het Kadaster ingevoerd. Daarmee wilde men o.a. een verbeterde registratie van het eigendom van onroerend goed bereiken. Alle afzonderlijke percelen, zowel huizen als landerijen, zijn ingetekend op de minuutplans, de oudste getekende kaarten van het kadas ter. Per gemeente varieert het aantal kaarten. Voor ge heel Noord-Holland zijn er ongeveer 1300 minuutplans. De originele kaarten berusten in het Rijksarchief te Haar lem. Bij de kaarten behoren registers, die men de benaming Oorspronkelijke Aanwijzende Tafels gaf. Dit zijn lijsten van alle percelen van een gemeente, met van elk perceel een aantal standaardgegevens zoals naam, beroep en woon plaats van de eigenaar of vruchtgebruiker, de soort be bouwing, de oppervlakte, de belastbare opbrengst enz. Minuutplans en bijbehorende registers vormen samen de eerste volledige en betrouwbare administratie van onroe rend goed in Nederland. De plans zijn vooral van belang, omdat zij de situatie weergeven voor de ingrijpende ruimtelijke veranderingen die na 1850 tot stand kwamen als gevolg van de sterke bevolkingsgroei de industrialisatie en de ruilverkave lingen De bron is voorts uniek, omdat hier voor het eerst een ge detailleerd kaartbeeld wordt gecombineerd met een uitge breide registratie van eigenaren. Deze bron kan dan ook worden gebruikt voor velerlei soorten van onderzoek: historisch-geografisch onderzoek naar de nederzettings geschiedenis en de ontwikkeling van het landschap;

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 88