-83- melding door de heer H.Olie en de medewerking van de eigenaars van het perceel, de heer en mevrouw Ruysch, kon door de ROB een verkennend onderzoek worden uitge voerd. De historische gegevens die van Sint-Pancras bekend zijn, wijzen er op dat op deze plek het Middel eeuwse kerkhof van het al in de negende eeuw vermelde dorp Vronen heeft gelegen. Dit dorp werd na een op stand in 1297, in opdracht van de graaf van Holland, als straf volledig verwoest en niet meer herbouwd. Het onderzoek is volledig met de hand uitgevoerd, waarbij de hulp van een aantal amateurarcheologen onmisbaar was. Door vroegere afgravingen was het maai veld zodanig verlaagd dat de bovenste skeletten direct onder het oppervlak lagen en daardoor beschadigd waren Het botmateriaal zelf was hier nog van een redelijke kwaliteit. Deze werd steeds minder naarmate er dieper werd gegraven, onderin waren slechts lijksilhouetten zichtbaar. Hoewel de voortuin niet geheel kon worden doorzocht, zijn toch de resten van zo'n 100 individu en, volwassenen en kinderen, teruggevonden. De graven zijn geregeld door latere begravingen door graven, wat mogelijk verband houdt met het ontbreken van een duurzame grafaanduiding op het maaiveld. In enkele gevallen zijn schedels en lange pijpbeen- deren van oudere skeletten in aparte graven opnieuw begraven, meestal echter zijn de oudere resten terug gestort in de nieuwe grafkuil. Er zijn verschillende vormen van teraardebestelling gevonden: boomstamkistenrechthoekige houten kisten, grafkuilen met een wandbekleding van veenplaggen of kleitegels en begravingen zonder structuur in de graf kuilen. Deze grafvormen komen gelijktijdig voor. De begravingen reiken tot een diepte van ca. 1,3 m. beneden het maaiveld.De daartussen gevonden keramiek- fragmenten dateren vanaf de Karolingische periode tot in de 13e eeuw. In de noordelijke helft van de opgravingsput tekenden zich onder de begravingen bewoningssporen af die ver moedelijk dateren uit de Karolingische periode. Direct ten zuiden van die sporen lag een in de Middel eeuwen opgevulde sloot. Het is niet duidelijk of deze sloot werd dichtgeworpen tijdens de aanleg van het kerkhof of tijdens een uitbreiding daarvan in zuide lijke richting.

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 85