-79- UIT DE ALKMAARSCHE COURANT van 100 jaar geleden. Januari 1893, een ouderwetse winter. Er werd druk geschaatst, zelfs op de Zuiderzee. De krant maakte melding van gecostumeerde ijsoptochten en van schaatswedstrijden met hindernissen ten bate van de armen. Naast pret bracht de winter ook werkloosheid, hetgeen voor velen armoede betekende. Maar de tuinders klaagden niet, de producten brachten hoge prijzen op. En de prijzen bleven goed tot diep in het voorjaar. Als een bijzonderheid werd op 24 maart uit St.Pancras gemeld dat de akkerbouwer Jb. Slijker op een van zijn! akkers met een klem een geheel witte mol ving. Op 13 mei voerde tuinder J.Kloosterboer uit St.Pan cras op de Alkmaarse veiling de eerste nieuwe aardappe len aan. Voorjaar en zomer waren uitermate, droog. Begin juni gaven de meeste scholen twee weken vakantie, zodat de kinderen hun ouders op de akker konden helpen met planten aangeven. "Was deze vakantie er niet dan zou er veel schoolverzuim zijn". Vanwege de droogte was het een hele zorg de planten in leven te houden. Minder goede planten moesten dagelijks worden begoten. En de prijzen van de planten liepen op van 15 ct. tot 50 ct. per 100. Door de droogte mislukte het grootste deel der uien. Later kwam een luizenplaag opzetten. De oogst was derhalve niet bijzonder goed. Toch waren die herfst en winter de prijzen aan de lage kant: "bij deze oogst te laag voor een redelijk bestaan Op 18 oktober stelde Amerika de invoer van zuurkool weer open. Dit had tot gevolg dat de prijs van witte kool van f 65,-- steeg tot f 80,per 10.000 Neder landse ponden. In december liepen er nog koeien buiten.'t Kwam goed uit dat de winter lang aan de zachte kant bleef, want veel hooi was er niet geteeld. Maar in januari 1894 begon het te vriezen, zo streng dat men extra maatrege len moest treffen om de kool in de schuur uit de vorst te houden

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 81