-48- Soms zat het tegen- Dan waren een paar klompen eerder versleten dan was geraamd of had het gezin een andere finaciele tegenslag te verwerken. Ze kon dan niet kopen wat ze aanvankelijk had gedacht. Steevast was dan haar reactie:'Het schot is mis, Keizer'. Een andere klant van me was de familie Bijman. Echte Rooms-Katholieke mensen, die probeerden in praktijk te brengen hetgeen ze geloofden. Eens vroeg mevrouw Bijman me: "Keizer, vertel eens, heb jij nog echt arme klanten En daarmee bedoel ik geen mensen, die het wel eens een tijdlang arm hebben en daarna weer wat beter, maar mensen die het altijd erg arm hebben" Mijn antwoord was: "Volgens mij heb ik zo'n klant, de weduwe Hoogeboom"En toen vertelde ik haar hoe deze vrouw was genoodzaakt om reeds weken van te voren haar uitgaven te plannen en dat ondanks al haar zorgen en berekeningen ze lang niet altijd in staat was om de meest noodzakelijke levensbehoeften aan te schaffen. Nadat mevrouw Bijman mijn verhaal had aangehoord, zei ze:" Keizer, hier heb je F 25, .Geef dat mensje voor dit geld boodschappen. Ze mag echter nooit te weten ko men wie dit voor haar betaalt". Zodra ik weer bij de weduwe Hoogeboom kwam zei ik: "Mevrouw Hoogeboom, ik heb goede berichten voor U. Iemand gaf me vijf-en-twintig gulden met de opdracht: voor dat geld moet mevrouw Hoogeboom bij jou kruide nierswaren kopen. Zelf kan ze bepalen wat en wanneer ze iets koopt." Wat was die vrouw blij toen ze dit hoorde. Ze sloeg meteen een kruis. "Keizer, wie is er zo goed voor me Geregeld vroeg ze me dat. En steevast was mijn antwoord"Mevrouw Hoogeboom, ik heb moeten beloven dat niet te vertellen". Ik bleef zwijgen, totdat ze er eens aan toevoegde: "Keizer, vertel het toch. Ik wil zo graag voor mijn weldoener bidden, maar ik zweer je dat ik het voor mensen geheim zal houden". Toen heb ik het haar verteld en ik weet zeker, dat ze het geen mens ooit heeft verteld.

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 50