Op de classisvergadering van 10 augustus, die 5 dagen eerder in St.Pancras was gehouden, rapporteerde Abraham Dirksz dat de kerk van Oude Nierop een beroep had uit gebracht op Jacobus Laurenti, maar dat de bailliuw de goedkeuring van dit beroep op de lange baan schoof. Enige tijd later kreeg de kerkelijke gemeente van Oude Nierop bericht dat ze niet naar een Predikant behoefden om te zien, maar dat de Schout 'haer een goeden bequa- men dienaer soude beschicken'. Lang en breed werden deze gevallen door de classis besproken: Hier moest iets aan worden gedaan. Jacob Alberts en Harbertus Henri werden afgevaardigd naar de Heren Staten te Den Haag om te klagen over "de swaericheden ende droefenisse" die was ontstaan in de gemeenten van Warmenhuizen en Oude Nierop. DE ROLLEN WERDEN OMGEKEERD. Enkele jaren later leek het of de Remonstrants gezinde Staten van Holland zich boven de landsregering, de Staten-Generaal wilde stellen. Er dreigde een burger oorlog Het leger kreeg opdracht in te grijpen. In verschillende Hollandse steden, ook in Alkmaar, ver zette Maurits de wet.(Hij verving de oude Remonstrants gezinde vroedschappen door Contra-Remonstrantse). De classis vergaderingen vonden weer in Alkmaar plaats. De "onderdrukking" van de contra-Remonstranten was ten einde. Op hun beurt gingen dezen nu alles te lijf wat een Remonstrantse geur had. De schoolmeesters uit de classis Alkmaar werden onder zocht op hun geloofsleven. Ze moesten drie formulieren ondertekenen(Geloofsbelijdeniscatechismus en een geschriftje, waarin de Remonstrantse leer werd veroor deeld). Wie niet tekende, werd uit zijn functie ontzet In 1619 tekenden o.m. Jan Claasz. Bijwaer, Broek o.L. Cornelis Pontiaensz., St.Pancras, Jan Fransz.van Burck Koedijk, Pieter Pietersz. Huiswaard. Remonstrantse kerkdiensten werden verboden. Remonstrant se predikanten werden ontslagen en kregen een preekver bod. Nu hielden de Remonstranten min of meer in het geheim hun godsdienstoefeningen, bijv. in een boerenschuur te Oudorp -45-

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 47