huizen niet en voor haar was Warmenhuizen nog herder loos. Vandaar dat Ambrosius Jans, omdat het zijn beurt was, met enkele getuigen naar Warmenhuizen was getrok ken Hun tegenstanders waren hierop voorbereid. De Overheid, gesteund door enkele Remonstrantse predikanten, stond Ambrosius en de zijnen op te wachten. Hij werd niet toe gelaten op de preekstoel en kreeg te horen dat Warmen huizen weer een eigen predikant had in de persoon van Petrus Emilius. Deze was daar een week eerder in zijn ambt bevestigd door Venator en enkele andere Remon strantse predikanten en dezen hadden hem voorzien van zijn aanstellingspapieren. Op 10 en 15 augustus d.a.v. vergaderde de classis op nieuw te Sint-Pancras Op 15 augustus rapporteerden enkele aanwezigen dat zij, zoals de classis hen had opgedragen, naar Warmenhuizen waren gegaan om de baljuw te vertellen dat de classis niet kon instemmen met de komst van Petrus Emilius naar Warmenhuizen omdat dat niet de man was waarop de kerk van Warmenhuizen zat te wachten. De baljuw had hierop geantwoord dat hem dit niet deerde want hij erkende de classis, die buiten Alkmaar vergaderde, niet als de wettige classis. Of, om in de taal van de classis-notulen te spreken: 1612 Classis gehouden binnen Sinte Pancras den 15 au- gusti Preside Jacobo AlbertiScriba Vincentio Meuse- voet Nae aenroepinge van den namen des Heeren heeft Gerardus Simonides rapport gedaen van het uitvoeren sijner com missie om te gaen spreecken tot Warmenhuysenende heeft verclaerdt dat hij niet en is toegelaten geworden verhindert sijnde door den H.Balliou seggende dat dege ne die buyten de stadt vergaderen de classis van Alc- maer niet en sijn gelijc ook Adriaen Claessen, welcke so hij seyde geson- den was van degene die hare bijeencomsten tot Alcmaer houden, verclaerde dat hij hem Gerardus niet en kende ende derhalve geen lidtmaet des classis van Alcmaer en conde houden.. ((Uit het laatste blijkt dus dat de 5 geschorste Remon strants gezinde predikanten met hun aanhang in Alkmaar vergaderden en zich ook de classis Alkmaar noemden)). -44-

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 46