was derhalve niet bevoegd deel te nemen aan de classis- vergadering Mr* Adriaen antwoordde meteen. Namens de Alkmaarse Vroedschap sprak hij de aanwezigen bestraffend toe. Dit was olie op het classicale vuur: Wij hebben hier niets te maken met de Alkmaarse Vroedschap. Die heeft over ons geen zeggenschap Adriaen Antonisz en de eveneens aanwezige Venator werd de deur gewezen en zij kregen de boodschap mee:"Als het hier zo moet, vergaderen we voortaan buiten Alkmaar". De classis voegde de daad bij het woord. De papieren van de classis, notulenboeken e.d., die eerder werden bewaard in de concistoriekamer bij de Grote Kerk werden elders opgeborgen. Voortaan werd buiten Alkmaar verga derd, vaak in Koedijk of Sint-PancrasEn het was in die jaren bijna regel dat Jacobi Alberti deel uitmaakte van het classismoderamen(=een soort dagelijks bestuur) In 1612 machtigden de Staten van Holland de plaatselij ke bestuurders om bij een predikantsvacature in hun dorp of stad in deze vacature te voorzien zodat men "met der tijd alomme vreedsame Predikanten zou konnen bekomen" Dit betekende dat de Regenten de vrije hand kregen om zodra zich de gelegenheid voordeed aan een kerkelijke gemeente een predikant konden opdringen, die daar onge wenst was. Te Warmenhuizen zorgde Willem Bardesde heer van dat dorp voor een Remonstrants predikant. Maar het 'gemeen' sloot de kerkdeur met nieuwe sloten en sloeg er palen voor. De ambachtsheer moest de kerk met geweld openbre ken om zijn dominee op de preekstoel te krijgen. Vlak daarna, op 5 juli vergaderde de classis te St.Pan- cras Er heerste een grote verontwaardiging onder de broeders Een van hen, Ambrosius Jans, had de voorgaande zondag te Warmenhuizen moeten preken. Wanneer een plaats geen dominee had, gingen de andere plaatsen uit de classis hulp bieden: om de beurt gingen hun predikanten een zondag preken in de vacante gemeen te. De classis erkende de nieuwe predikant van Warmen- -43-

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 45