-42- DE POLITIEK WORDT ERBIJ GEHAALD. Aris Volckertsz., Venator en de andere drie Remon strants gezinde predikanten berustten niet in hun schor sing. Ze klaagden hun nood bij de Staten van Holland. De Heeren Staten oordeelden dat de schorsing geen goede zaak was. Ze schreven een vermanende brief aan de classis waarin te lezen stond dat het niet terecht was dat enkele predikanten, die wat andere inzichten hadden als hun collega's, de toegang tot de vergaderingen werd ontzegd. Deze vijf predikanten moesten weer in hun rechten hersteld worden, men moest de geschillen bij leggen en weer als broeders samenwerken. Van Hil, Jacob Alberts en de andere classisleden legden de brief gewoon naast zich neer: De vijf waren ge schorst en dat bleef gehandhaafd Opnieuw trokken 'de vijf dolerenden'(=klagenden) naar Den Haag en vertelden daar dat de classis zich niets van de Staten aantrok en in strijd met de door de Heren genomen besluiten handelde. Hierop werd de taal van de Staten dreigender, enkele classisleden werden op het matje geroepen. Maar de classis bleef weigeren en stond op het stand punt: In kerkelijke zaken heeft de burgerlijke Overheid niets te vertellen. De kerk maakt uit of een predikant geschorst moet worden omdat hij niet zuiver in de leer is. Hier dient de Overheid zich niet mee te bemoeien. En het maakt niet uit of die overheid nu bestaat uit een Vroedschap of een Statenvergadering, kerkelijke en burgerlijke zaken dienen gescheiden te blijven. Onder druk van de Alkmaarse Vroedschap werd in Alkmaar de oude, in meerderheid Contra-Remonstrants gezinde ker keraad naar huis gestuurd en vervangen door een nieuwe, meer Remonstrants gezinde raad. Tevens een kerkeraad die zich in kerkelijke zaken wel wilde voegen naar de bevelen en opdrachten van de Alkmaarse Vroedschap. Dominee Van Hil wilde de nieuwe kerkeraad niet erken nen, laat staan dat hij deze wilde gehoorzamen! Met zijn Alkmaarse aanhangers die zich noemden 'het meerendeel van de gemeente van Jesu Christi' wendde hij zich tot de Staten van Holland om op zijn beurt beklag te doen over de Alkmaarse gang van zaken.

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 44