-41- Met weinig succes: De Staten stuurden hen terug met de boodschap: "Jullie moeten de Alkmaarse Vroedschap, als jullie wettige Overheid, gehoorzamen". Dit was Van Hil, als het kerkelijke zaken betrof, be slist niet van plan. Hij bleef zich verzetten tegen besluiten van het Alkmaarse stadhuis op kerkelijk ge bied, wilde niets te maken hebben met de nieuwe kerke- raad, die op een onwettige manier tot stand was geko men. De Vroedschap nam dit niet en ontsloeg hem als predikant van de Alkmaarse kerk. In de Alkmaarse ker ken mocht hij niet meer preken. In andere Alkmaarse gebouwen mocht hij dat evenmin doen. SLIJKGEUZEN. Zijn aanhangers trokken daarop naar Koedijk en vroegen: "Mag Van Hil voortaan hier preken Reeds op de eerste zondag na zijn ontslag, op 15 augus tus, preekte Van Hil in de Koedijker kerk. Iedere zondag dat Jacob Alberts daar niet preekte, stond de Koedijker kerk voortaan open voor Van Hil. Bij combinaties zoals toen van Koedijk en St.Pancras was het gewoonte dat de predikant om de week in elke plaats preekte, dus konden Van Hil en de zijnen regel matig in de Koedijker kerk onderdak vinden. In oktober ging Van Hil ook te Koedijk wonen. Ongeveer 300 volgelingen trokken zondags, bij goed en bij slecht weer van Alkmaar naar Koedijk om hun domi nee te beluisteren. Omdat de wegen van die tijd nog grotendeels onverhard waren, bleven schoeisel en kle ding niet altijd smetteloos schoon. Vandaar dat deze kerkgangers vaak spottend 'slijkgeuzen' werden genoemd. Enkele jaren later, toen de kerkelijke toestand weer veranderd was, werd Van Hil elders beroepen en vertrok hij). 16 oktober 1610 vergaderde de classis Alkmaar. Direct nadat de vergadering was geopend nam Jacob Al- bertsz van Koedijk en St.Pancras het woord. Hem was opgevallen dat vanwege de kerk van Alkmaar een ouder ling van de nieuwe kerkeraad aanwezig was. Hij maakte bezwaar tegen de aanwezigheid van deze vertegenwoordi ger van Alkmaar, Mr. Adriaen Antonisz. geheten. Deze mijnheer was niet wettig gekozen als kerkeraadslid en

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 43