-38- uit Sint-Pancras en omgeving in beschreven. Maar dit is geen Westfries boek maar heeft een heel ander karakter. Dat Westfriese boek komt daarna. Natuurlijk weet ik nog veel meer over vroeger in ons dorpje. Als er mensen zijn die dit leuk vinden wil ik best nog eens een vervolg op papier zetten. Jan Burger. RUZIE IN DE KERK. ""Den ses-en-twintichsten Maey isser een deurwaerder uyt het Hof te Alckmaer gekomen en heeft afgepublyceert dat hem nyemant en soude vervorderen van die Remon stranten binnen ofte buyten Alckmaer te predicken in huysen, schuerenvelden, schuyten oft wagens oft waer het sijn souden, -op verbeurte van hondert gulden die het in sijn huys schuer ofte velt toeliet, -ende die daer quam predicken soude verbeuren seshon- dert gulden, -ende wat ouderlinghen ofte diakenen die daer quamen omme predicacije te hooren soude elck twie-hondert gul den verbeuren -ende die gemeene man die daer oock quam soude verbeu ren gestraft te worden soo 't mijn Heeren beliefden"". Op de zondag voorafgaand aan bovenstaande bekendmaking hadden Alkmaarse Remonstranten stiekem in een boeren schuur te Oudorp een kerkdienst gehouden. Nu wisten ze wat hen boven 't hoofd hing als ze bij een eventuele herhaling betrapt zouden worden. (Het loon van een arbeider was in die tijd ongeveer een gulden per dag Toen het bovenstaande zich afspeelde was het eind van de kerkelijke ruzie reeds in zicht en had zich reeds heel wat afgespeeld. In hoeverre de Pancrassers er bij betrokken waren Dat valt moeilijk na te gaan. Wel is zeker dat het hen niet onberoerd heeft gelaten.

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 40