Wilhelmus van Rije overleed op 11 februari 1777. Twee weken daarvoor had hij zijn vrouw Dirkje Troost bij testament benoemd tot zijn enige en algehele erfgenaam. Reeds op 13 februari 1777, dus twee dagen na zijn overlijden, legden de Regenten van Sint Pancras een voorlopig beslag op de erfenis "vermits de verwilderde en gederangeerde gesteldheid des gemeenen Boedel van Mejuffrouw Dirkje Troost en haar gemelde Man". Anders gezegd: de boedel was een puinhoop Tot deze boedel behoorden 24 obigaties met een gezamenlijke waarde van f 24.000,(het lijkt of Dirkje Troost van goede komaf was, bijna de helft van de obligaties stond op naam van de een of andere Troost Al deze obligaties waren verpand. Ook de door Van Rije gekochte pastorie was in beslag genomen In Sint Pancras rees de Vraag: Zouden wij nog wel een predikant mogen beroepen Of zou Sint-Pancras nu bij Oudorp-Oterleek worden gevoegd Straks wordt de pastorie verkocht Dat maakt onze kansen er niet beter op. Kerkeraad en Regenten trokken naar Hoorn en zeiden: ""Middelerwijl beklaagt zig de Kerkeraad zeer door toedoen van hun overledenen predicant in die termen gebragt te zijn, van zig van hunne pastorye ontbloot te zien, wenschende bij Hun Edel Mogenden ontferminge te moogen vinden, daar zij reets sedert het jaar 1602 hunne kerkelijke goederen aan Hun Edel Groot Mogende Staaten van Hollant en Westvrieslant hebben overge geven, van welken tijt af predicant en pastorye door gemelden Staaten is onderhouden geworden"" en de Heeren zijn nu zo goed geweest om Oudorp en Oterleek weer een predikant te gunnen, help nu alstu blieft ook St. Pancras en koop voor ons de pastorie terug. De Heeren overwogen: In St.Pancras zijn ongeveer 100 ledematen. -34-

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 36