-33- Hierboven staat dat de Staten aanvankelijk van mening waren dat Van Rije wilde meewerken aan de voorgestelde combinatie hetgeen bleek uit het feit dat hij de Pan- crasser pastorie kocht. In 1757 dreigde deze pastorie overbodig te worden, want de gezamenlijke predikant moest in Oudorp gaan wonen. Van Rije meldde zich toen bij de Heren met de vraag: Ik zou de overtollige pastorie van St.Pancras wel willen kopen. Zullen we dit huis eens laten taxeren Een Alkmaarse timmerman schatte de waarde op f 700, en Van Rije kocht de pastorie. De conclusie dat Van Rije hiermee aangaf wel te willen meewerken aan de combinatie van de 3 kerken, laat ik graag voor rekening van de Heren Staten. Men kan het ook uitleggen als: Van Rije stelde in 1757 zijn woonplaats veilig. De Heren hadden niet meer de gelegenheid de pastorie aan iemand anders te verkopen en hem op die manier te dwingen om te verhuizen. een stukje geschiedenis In 1602 namen de Staten alle kerkelijke eigendommen van St.Pancras over. Bekend is dat de overheid toen als volgt redeneerde: In veel plattelandsgemeenten is men niet bij machte om zelf de kerk te bekostigen (salaris van predikant, schoolmees ter, koster, onderhoud pastorie en kerk enz). Als overheid geven we zulke dorpen een flinke subsidie. We moesten de eigendommen van zulke kerken maar overnemen en in ruil daarvoor alles voor hen gaan betalen. De landerijen verkopen we dan, het kapitaal zetten we op rente en daaruit bekostigen we een groot deel. 4 mei 1602 ""Is bij de meeste stemmen verstaan dat de kerken en Pastorye landen ten plattenlande daar de goederen en inkomsten tot onderhout van de Predicant niet en mo gen strekken ende bij 't land werde gesubsidieert ten meeste oirbair en profijte van de kerke respective werden verkogt en de penningen daarvan procederende aan t Land uitgeteldt""

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 35