-32- Omdat beide dorpen nog steeds vacant waren en zij weer enigszins in staat waren een predikant te betalen be sloten de Staten op 5 december 1767 dat zij tezamen weer een predikant mochten beroepen. Het lijkt er op of de Heeren Staten vier dagen later hun Sinterklaasstemming al weer te boven waren. De ambachtsvrouwe van St.Pancras, Anna Maria Trip, had bij de Staten een bezwaarschrift ingediend over het "combineeren van de kerk of predikdienst te Sint-Pan- cras met de kerken van Oudorp en Oterleek" Indertijd had haar familie deze heerlijkheid gekocht en bij de koop was nadrukkelijk bepaald dat de ambachts heer/vrouw telkens wanneer te Sint-Pancras een Predi kant zou worden beroepen, deze hierin gekend moest worden en het beroep moest goedkeuren. Toen ds. Van Rije werd beroepen was dit inderdaad ge schied Door nu, buiten de ambachtsvrouw om, zomaar de arbeids overeenkomst met ds. Van Rije te veranderen, werd ge tornd aan de rechten die zij indertijd had gekocht en betaald Daarom verzocht ze de Heeren Staten terug te komen op hun besluit van januari 1757 dat de predikant van St. Pancras naast de eigen kerk nog twee andere kerken moest dienen en dat deze predikant ook nog werd ver plicht om elders te gaan wonen. Vreemd dat de Heren op 9 december 1767 dit verzoek van de hand wezen. HET STAARTJE VOOR SINT-PANCRAS. Het duurde niet lang of Oudorp en Oterleek hadden weer een predikant. Ds. Van Rije kon opgelucht adem halen. Toch rijst de vraag Watvoor iemand was ds. Van Rije In de classisnotulen wordt vermeld dat ds. Van Rije in 1664 in de classisvergadering vroeg of men hem niet we gens ziekte vrijstelling wilde geven van het vervullen van vacaturebeurten. De classis gaf een wat raadselachtig antwoord: Wie ziek is, is vrij, Wie gezond is moet de vacaturebeurt vervullen.

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 34