-30- DE REACTIE VAN PANCRAS OP HET VOORSTEL VAN OTERLEEK Januari 1757 lag op de kerkeraadstafel van St.Pancras een van de Heeren Staten van Holland en Westvriesland afkomstige brief. Hierin werd meegedeeld dat de Heren hadden besloten tot de combinatie van de kerken van St.Pancras, Oudorp en Oterleek Zodra de predikant van Oudorp, ds. Berckhout of die van St.Pancras, dsVan Rije, naar elders zou vertrekken, werd de zorg voor deze 3 dorpen toevertrouwd aan de dan nog overgebleven predikant. De kerkeraad van St.Pancras antwoordde de Heren per brief dat ze grote bezwaren hadden tegen de voorgestel de combinatie zoals: -van dit besluit wordt de kerk van St.Pancras alleen maar slechter: voor zieken, voor ouderen, voor jeugd, ja, voor elk lid van de gemeente is dan slechts een een halve predikant beschikbaar -daardoor zullen er in Pancras minder kerkdiensten wor den gehouden. Dus zullen er minder collecte-opbreng sten zijn en zal er minder onder onze armen kunnen worden verdeeld. -Onze predikant werd indertijd voor een gemeente beroe pen. Dan zal hij er zomaar twee gemeenten bijkrijgen. Zo wordt zijn arbeidsovereenkomst met voeten getreden. Tijdens de eerstvolgende classisvergadering vroeg en kreeg ds. Van Rije alle steun van de classis om deze combinatie te weren. Ruim een jaar later vertrok ds. Berckhout naar Scher- merhorn DsVan Rije was niet van zins om Oudorp en Oterleek erbij te nemen. Hij bleef wonen en werken in St.Pancras. Geregeld moest dsBerckhout vanuit Schermerhorn zijn oude gemeente de helpende hand bieden. Of de Staten geen machtsmiddelen hadden om de combina tie af te dwingen De Staten hadden te Hoorn een soort dependance: De Gecommitteerde Raden van Westvriesland en noorderkwar tier Zij notuleerden op 25 april 1757: Gehoort ds. Van Rije predikant tot Sint-Pancras over de combinatie met Oudorp.

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 32