-29- Oudorp, Oterleek en Sint-Pancras behoren tot dezelfde classis Dat levert dus geen bezwaar op. Verder is de afstand St.Pancras - Oudorp niet zo groot en de weg is redelijk begaanbaar. Ook dat is geen be zwaar Geen wonder dat de Heeren Staten graag ingingen op het voorstel van Oterleek. VEEPEST. In Oterleek was men door de veepest in moeilijkheden geraakt Aan deze erg besmettelijke ziekte stierven veel koeien. Boeren konden in korte tijd hun gehele veestapel ver liezen. Mensen, die niet over enige reserve beschikten konden dan niet meer aan hun verplichtingen (landhuur, belas ting) voldoen en zagenvaak geen kans om hun bedrijf nog langer in stand te houden en lieten daarom hun (wei)- land voor wat het was. In 1758 waren er in de gemeente Koedijk diverse lande rijen met een totale oppervlakte van 108 gers3 snees en 17 roe (ruim 36 morgen) geabandonneert=verlaten Al dit land verviel aan de gemeente, maar wanneer nie mand er over dacht het te gaan huren en de gemeente er geen inkomsten van trok, viel het ook deze zwaar om de verplichte lasten van het land op te brengen. Inmiddels rustte op deze 'spa-gestoken' landen een huurschuld van f 5.844,Koedijk zag geen andere mogelijkheid dan de Staten te vragen het land van hen over te nemen met de daarbij behorende belastingschuld. In hetzelfde jaar ontvingen de Regenten van Sint-Pan- cras een aanmaning hun achterstallige belasting te betalen. Zij antwoordden niet in staat te zijn dit te doen door de droevige toestand waarin zij gedompeld waren door de zware lasten en door de verschraling der landerijen en van de vrugten en van de inwoonders als door de rundersterftewelke in haar dorp tot tienmaal soo jammerlijk hadde gegrasseert (=gewoed, geheerst) en daarom vroeger de Pancrasser Regenten om kwijtschelding van deze belastingschuld die f 7.373,bedroeg.

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 31