Op het eerste gezicht een vreemde titel. Toch veroorzaakte de veepest niet alleen schade voor de "koeboeren" maar indirect was deze ziekte ook de oor zaak van de problemen waarin de Pancrasser kerk raakte. HET BEGON IN OTERLEEK. Gedurende lange tijd was de kerk van Oterleek gecombi neerd met die van Oudorp en hadden ze samen een predi kant In 1756 was ook dit voor Oterleek niet langer op te brengen. Men had een forse schuldenlast, vooral bij de belasting Kerkmeesters en Regenten (kerkvoogdij en gemeenteraad) van Oterleek stuurden daarom een brief naar de Staten van Holland met het volgende verzoek: 1. Wilt U a.u.b. een streep halen door onze belasting schuld 2. Wilt U ons verder vrijstelling geven van belasting op de kerkelijke goederen (Jaarlijks slaat U onze kerk aan voor 81 gulden) 3. Wilt U ons een jaarlijkse subsidie geven van 390 gulden Onze kerk had de volgende tegenvaller: Indertijd machtigde U onze kerk om de landeigenaars in onze gemeente voor elk mad land dat ze bezitten, vier stuivers aan de kerk te laten betalen. Toen de kerk dit ook vroeg voor het deel van Oter leek, dat in de Schermer ligt, regende het daar protesten. U hebt toen gezegd dat de kerk het daar niet mocht vragen. Voor de kerk betekende dit een jaarlijkse tegenvaller van ongeveer vierhonderd gulden Als kerk hebben we de volgende verplichtingen: -Ingevolge de combinatie met Oudorp moeten we jaarlijks voor de helft van het predikants-traktement zorgen. -Daarnaast moeten we de onze schoolmeester betalen. -Tenslotte moeten we ook ons kerkgebouw goed onderhou den -27- KERK EN VEEPEST.

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 29