-25- DE STATEN VAN HOLLAND BETALEN HET GELAG (gelach 19 augustus 1604 nam Maurits Sluis in. Johan van Oldenbarneveltaanwezig in het leger, pakte meteen pen en papier en schreef de Staten van Holland dat er een 'extra ordinaris victorie' was behaald, waar bij veel geschut en ander oorlogstuig was buit gemaakt en ook enkele galei-schepen met toebehoor. De aan boord zijnde slaven waren onmiddellijk in vrijheid gesteld. De brief werd meteen per bode bezorgd. De Heeren Staten waren uitermate verheugd over dit goede bericht. Geheel Holland moest in de vreugde de len. Steden en dorpen werden opgeroepen tot "een Open- baare Dankzegging aan God de Heere en het vertoonen van uiterlijke teekenen van triomf". Tevens kon de bevolking zien dat alle financiële opof feringen niet voor niets waren geweest. Dit bericht werd ook in Sint-Pancras ontvangen. Vermoedelijk trokken de Pancrassers eerst ter kerke en later naar de herberg om op de overwinning te klinken. -(Uit een plakkaat van 1597 weten we dat St.Pancras toen een herberg bezat. In de meeste Noordhollandse dorpen stonden kerk en herberg in eikaars onmiddel lijke nabijheid). Hoe het zij, er werd feest gevierd Een vreugdevuur werd ontstoken. Dit brandde wat al te lustig, want even later stond de kerktoren in brand. Enige tijd later klopten Kerkeraad en Gemeentebestuur aan bij de Staten van Holland. Ze vroegen 'voor hun schamele ondersaten eenighe subsidie tot wederopbou- winghe van haer toorn die in 't vuyren over de victorie van de stadt Sluys in brandt is geraeckt en afge- brandt" De Staten hebben vermoedelijk bedacht dat zij zelf hadden opgeroepen tot vreugdebetoon.

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 27