-23- maar we proberen het omdat we weten dat het nodig is. Laat ons nu niet in de steek, doe mee, en vertel thuis hoe ernstig de toestand van het land is en wek jullie andere vroedschapleden op om toch vooral mee te blijven doen" In dezelfde tijd bereikte de Staten een verzoek afkom stig van een aantal Westfriese dorpen, waaronder SINT- PANCRAS met de boodschap: Het bedrag dat wij in de verponding moeten betalen is veel te hoog. Sla ons toch alstublieft iets lager aan. De beslissing op dit verzoek werd drie maanden aange houden. Gezien hetgeen steeds op dergelijke verzoeken werd geantwoord zal ook hier wel het antwoord zijn geweest: Betaal toch, want als jullie niet betalen moeten anderen,die ook veel betalen, nog meer opbren gen Juni 1605 behandelden de Staten een verzoek van de Ingelanden van de bedijkte DAALMEER en VROON(ER)MEER met "aankleven van dien". Ze waren over de jaren 1592 tot 1598 nog 1170 gulden en 7 stuivers belasting ver schuldigd Gevraagd werd om: 1 kwijtschelding van het achterstallige bedrag, 2 voor de toekomst een lagere belastingaanslag. De Heeren Staten verordineerden dat ogenblikkelijk de helft van het achterstallige betaald moest worden. Voor de andere helft kregen ze 3 maanden uitstel. In diezelfde drie maanden zouden de Heeren aan de hand van door hen ingewonnen inlichtingen zich beraden op "hoe de voet van haer contributie is genomen en hoe hoog" (welke waarde was toegekend aan hun landerijen en welk belastingtarief hierop was losgelaten) Beide bovenstaande meren werden drooggemaakt in 1561. De beginjaren in een droogmakerij waren vaak moeilijk Bedijkers van de ten westen van Oudkarspel liggende Diepsmeer en van de Jaerlangermeer bij Haringkarspel kregen vanaf de droogmaking in 1594 tien jaar vrij stelling van lasten, hetgeen later nog eens met tien jaar werd verlengd.

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 25