-22- Kooplieden klaagden dat hun rijk beladen schepen vaak in het zicht van de haven, terwijl ze de Schelde opvoe ren, werden gekaapt door Spaanse zeerovers. De met galeien varende piraten hadden vrij spel. Wel was de noordelijke Scheldemond met Vlissingen in handen van de Republiek, de andere oever met de stad Sluis was Spaans gebied. De haven van Sluis diende vaak als uitvalspoort voor de zeerovers. Om een Spaanse aanval te bemoeilijken en tegelijk een eind te maken aan de schade, die aan onze handel werd berokkend, besloot Maurits om Sluis te belegeren. MOEIZAAM WERD DE OORLOG BETAALD. De steden van de Republiek moesten gezamenlijk zorgen voor een versterking van Maurits' leger. Iedere plaats werd opgedragen zorg te dragen voor een aantal solda ten. ALKMAAR kreeg de taak om 150 soldaten te betalen, (soldij, bewapening, voeding e.d.j, hetgeen een extra maandlast van f 1500,betekende. Het was aan de Staten van Holland te zorgen dat er voldoende financien waren om de oorlog te bekostigen. Anders gezegd: De Statenvergadering regelde in Holland de belastingen. Iedere stad in Holland vaardigde een of enkele leden van zijn vroedschap af en gezamenlijk vormden deze afgevaardigden het grootste deel van de Statenvergade ring, die in Den Haag placht te vergaderen. November 1604 moesten de Alkmaarse afgevaardigden even als hun collega's uit Hoorn en Enkhuizen in de Staten vergadering een gezamenlijke boodschap overbrengen, die luidde: Wij, als zeven Noordhollandse steden zijn be slist niet in staat om de nu weer van ons gevraagde som van f 300.000, te betalen, want: de laatste jaren werd ons steeds een buitensporig zwa re last opgelegd, hierdoor en door "de sobere navigatie ende haring vaert ende neringhe" zijn we financieel zo achterop geraakt,dat het voor ons niet doenlijk is nu weer zo'n groot bedrag op te brengen. De Statenleden, reageerden hierop: "Ook onze stad valt het zwaar om het nu weer gevraagde bedrag op te hoesten

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 24