-14- LANDNAMEN IN DE DAALMEER. De Aelmeer, later d'Aelmeer en daarna samengetrokken tot Daelmeer, lag op de grens van Koedijk en Sint-Pan cras Op 30 augustus werd octrooi verleend om het meer te be dijken en droog te maken. Het werk is blijkbaar kort daarna uitgevoerd want in 1562 kon landmeter Louris Pietersz. de nieuwe polder al in kaart brengen. Deze kaart is nog aanwezig op het Algemeen Rijksarchief te Den Haag. De ontstane landerijen waren aan het water onttrokken en hadden dus geen namen. Om de diverse percelen toch van elkaar te onderscheiden hebben eigenaren of gebrui kers en polderbestuur in de loop der jaren een naam geving gehanteerd, die deels aan de ligging of de aard van het land en deels aan de namen der eigenaren is ontleend De vroeger gebruikte landnamen zijn verzameld uit be waard gebleven polderleggers en transportregisters van Koedijk en Sint-Pancras en weesboeken, schepenakten en registers van de collaterale successie van Koedijk over de periode van 1580-1841. Met dien verstande dat de transportregisters van Koedijk vanaf 1580 en die van Sint-Pancras slechts vanaf 1779 bewaard gebleven zijn. De leggers van de polder bevinden zich in verschillende archieven en deels in particulier bezit. Van de jaren 1588, 1635 en 1685 in het oud archief van Koedijk in- ventarisnr. 28 (Regionaal Archief Alkmaar)van 1599 in het archief van de polder de Daalmeer en van de jaren 1809, 1830 en 1841 in particulier bezit. Van de drie laatst genoemde leggers heb ik fotokopieën kunnen maken In de leggers van de jaren 1685, 1809 en 1830 zijn de percelen in dezelfde volgorde ingeschreven: "Van de molen aff oost, suyt en west om weder tot de molen". De percelen worden hierna in genoemde volgorde beschre ven te beginnen met het kadasternummer uit 1832, daarna de landnaam met de jaren dat die naam in de archiefstuk ken werd aangetroffen en tenslotte zo mogelijk een ver klaring van de naam. De B-nummers betreffen de kadastrale gemeente Koedijk en de A-nummers de kadadastrale gemeente Sint-Pancras. Op bijgaand schetskaartje is de ligging van elk perceel terug te vinden. De aanduiding (Schonfeld) verwijst voor de betekenis naar het werk van M.Schonfeld "Veldnamen in Nederland".

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 16