-11- De meest gebruikte weg over land was vanuit Alkmaar, dat met Heiloo op een zandrug ligt. Vandaar trok men door het lage land naar, zoals Stoke dit noemde, de harde geest van Oudorp en Vroonen. Verder ging het dan over de Oterleker eilandjes, welke de Heerhugowaard en de Schermer scheidden, naar het Hoogwouder Ambacht. Een andere weg was bij Schoor1 de Rekere oversteken, hetgeen bij eb niet zo moeilijk was, bij vloed wel. En als dit karwei was geklaard, was men ook nog lang niet waar men wezen wilde. Hoewel ik geen reisbeschrijving vond van Arnouts tocht is het aannemelijk dat de Vrooners getuige zijn geweest van de inval en terugtocht. (De tocht vond eind septem- ber-begin oktober plaats, wat er op kan wijzen dat de nazomer droog is geweest. In droge zomers waren de drassige streken het best begaanbaar. Ook het zoute drinkwater bij Winkel zou op een droge zomer kunnen wi jzen En citaat uit de Nederlandsche Oudheeden betreffende de slag bij Winkel, luidt: ""Sij werden handgemeen. Dan werd er wederzijds hardnek kig gestreeden. Totdat graaf Arnout door de Westvrie- sen werd omcingelt en met een pijl getroffen wierd aan dewelcke hij kort daarna overleed"" en dan vervolgt de schrijver met ""Dese onrechtvaardige onderneming was het begin van een drie eeuwen durende oorlog tusschen de Westvrie- sen en de Hollanders"" 993 Het begin van 300 jaar onrust. Hollandse graven deden uitvallen richting West-Fries land. Steeds vanuit Alkmaar. Friezen verdedigden verbeten hun vrijheid. Ze beriepen zich er deze eens van koning Karei de Grote te hebben gekregenElke Hollandse uitval werd door hen steevast met een plundertocht beantwoord. Vroonen lag zowel op de weg van- als naar AlkmaarHield Oudorp zich vaak afzijdig, 'die van Vroonen' niet. Wat in 993 begon zou voor Vroonen, ruim drie honderd jaar later, eindigen in zijn ondergang!!!

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 13