-9- tegemoet. Verbitterd werd er gevochten. Van de dapper vechtende Hollanders werden velen ge dood Voor de dapper doorvechtende graaf werd zo de strijd steeds moeilijker. Toen liet God de Heer toe dat hij al vechtend werd ge dood. Zo werd Arnout tot een martelaar. Later is zijn lichaam overgebracht naar Egmond en is hij bij zijn ouders ter ruste gelegd. Jaren later gebeurde het volgende: Op een witte donderdag kwamen veel mensen naar het klooster om van de abt absolutie te ontvangen. Toen scheurde de steen van Arnouts graf en kwamen uit het graf allerlei aangename geuren omhoog als van wierook en mirre"". Bekes verhaal kan worden samengevat als: In de vroege herfst van het jaar 993 probeerde graaf Arnout West- Friesland te veroveren. Hij drong dit gebied binnen. Bij Winkel werd zijn leger verslagen. (In een hinder laag gelokt Arnout overleefde de slag niet. Nu het dit jaar precies 1000 jaar is geleden vormde dit op zich een reden om hier aandacht aan te schenken. Er is echter meer: Niet uit het oog moet worden verloren dat West-Fries land er toen heel anders uitzag dan nu: men noemde het wel eens "het eilandenrijk van Holland". Het was een aaneenschakeling van plassen en meren, met daartussen veel laag en moerassig land. De afwatering was nog niet als nu. Op enkele plaatsen kon de zee vrij binnenstro men, zodat ver landinwaarts nog eb en vloed werking merkbaar was Het was voor een leger ontzettend moeilijk om dit wa terrijke en moerassige gebied binnen te dringen. Wanneer in de winter het water was bedekt met een flin ke laag ijs en de drassige grond bikkelhard was gewor den, lag West-Friesland open voor zijn vijanden. Wel moesten eventuele invallers bedacht zijn op een plotse ling invallende dooi, die de terugtocht moeilijk kon maken (Later voer Floris V met schepen vanuit Amsterdam naar de omgeving van Hoorn en viel zo het land binnen, zover was men in Arnouts tijd nog niet)).

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 11