-8- niet verteerd. Verder vond men een gouden kruis, dat de borst van Adalbert had bedekt. Dit kruis was later een goed medicijn tegen allerlei ziekte en kwaal"". Na de voltooiing begiftigde Dirk het klooster met een twaalftal hoeven. De kloosterlingen mochten de op brengst van de hoeven gebruiken voor hun levensonder houd. Negen van deze hoeven lagen te Vroonen, twee in Alkmaar. Ieder der Vrooner hoeven betaalde jaarlijks 2 gulden pacht een Alkmaarse betaalde een gulden. De laatste hoeve lag ergens op Terschelling. Dirk I werd opgevolgd door zoon en naamgenoot DIRK, die de geschiedenis inging als 'de tweede van dien naam' Hij kreeg het aan de stok met de WestFriezen Uit veiligheidsoverwegingen brak Dirk II het houten klooster te Egmond af en verving dit door een stenen ge bouw. De nonnen moesten het veld ruimen voor monniken, volgens Dirk eveneens een versterking. De zoon en opvolger van Dirk II, ARNOUT deed een poging om West-Friesland bij zijn gebied te voegen. Beke ver telt de volgende gebeurtenis: ""In die dagen, in het jaar 993 werd er afgesproken dat er een veldslag zou zijn op een slecht terrein, ge naamd Winkelmaade. dat vlak bij het dorp Winkel lag. Het was in die tijd gewoonte dat vijanden elkaar uit daagden tot een kampslag en toen was afgesproken om daar te vechten. Oude mensen vertellen dat de Hollandse soldaten, toen daar aankwamen, vermoeid en dorstig waren. Helaas kon den ze geen goed drinkwater vinden. Het aanwezige wa ter was te zout om te drinken. De goede en vrome graaf Arnout viel op zijn knieen en begon te bidden. Zijn gebed werd verhoord: hem werd een plaats gewezen om te graven. Meteen werd hier een put gegraven die meer dan voldoende water gaf om de dorst te lessen. Op dat moment kwamen de Friezen, tot de tanden toe be wapend, aanstormen. Ze wilden het Hollandse leger schrik aanjagen en op de vlucht doen slaan. Graaf Arnout liet luid op de bazuin blazen. Met blin kende banieren trok hij met zijn krijgslui de Friezen

De Klin - Sint Pancras | 1993 | | pagina 10