Claes Corf had de officier Herman de Goeye met een aantal soldaten naar Schagen gestuurd om de belastingen in te vorderen. De gewapende macht trad daar zo hardhandig op dat dit de Schagenaren aanleiding gaf zich hiertegen te weer te stellen. Zij wilden hun gram halen door naar Alkmaar te trekken. En Passant belegerden ze enige tijd de Nieuwburg, omdat Herman de Goeye zich met zijn soldaten in dit kasteel bevond. De griffier van Holland, gesteund door een afdeling soldaten, zette eveneens de bevolking het mes op de keel om te betalen. Hij was vanuit Den Haag gekomen "om te trecken overal in den dorpen ende plaetsen in Vrieslantende henluyden in ghebreke van betalinghe te ghijselen in den Hage up tie voorpoorte aldaer" Hij hield zich o.m. in Hoogwoud en Spanbroek op. Zodra hij was verdwenen gaf de getergde bevolking maar al te graag gehoor aan de oproep van de Alkraaarder Wouter fleartsz. om met hem naar Alkmaar te gaan om daar "den greffier mitten cappitevnen ende knechten doet te slaen" officieren en soldaten) In het voorjaar van 1491 wemelde het van opstandige boeren in de Alkmaarse straten. Behalve uit de boven genoemde, waren ze gekomen uit de meeste andere rond Alkmaar liggende Westfriese dorpen. De gemoederen raakten danig verhit. Aangevoerd door Wouter Baertsz. trok de opgewonden en verbitterde troep naar de woning van Claes Corf met de bedoeling hem gevangen te nemen, om vervolgens met hem de zaken van het ruitergeld en de andere heffingen eens en voorgoed te regelen. Met geweld wisten ze zich door een achterdeur toegang tot zijn huis te verschaffen. Maar...Claes Corf was niet thuis. Hij had de bui zien hangen en verbleef tijdelijk elders. De rebellerende massa koelde zijn woede door een knecht van Corf dood te slaan en de woning, met wat daarin was, te vernielen. - 69 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 71