Om de een of andere manier kreeg de gewone man hier kennis van. Enkelen gingen zich op plannen beramen om het tij te keren.... - Als in iedere stad een stuk of tien van de aan de macht zijnde regeerders zouden worden afgezet en er andere voor in de plaats kwamen.. - Wanneer ze zich eens zouden kunnen ontdoen van lieden als Claes Corf. Als ze in plaats van Maximiliaan en diens kleinzoon Filips de Schone eens een andere vorst hadden.. Maximiliaan en Filips voerden oorlog om Vlaanderen en Artois in hun macht te krijgen, wat ze door middel van dat ruitergeld moesten betalen. Wat kon hen die verre landen schelen... Hun vorsten dachten alleen maar aan meer macht en dat betekende steeds meer oorlog! Er moest vrede komen, dan zou het mes weer aan twee kanten snijden: de verdiensten zouden omhoog gaan en de belastingen konden lager. UITBARSTINGEN Stadhouder over Holland, in dienst van de keizer, was Jan van Egmondt. Omstreeks Pasen 1491 kwam hij met een leger naar West-Friesland. Hij moest kracht bijzetten aan de verplichting om het ruitergeld te betalen, wie niet wilde betalen, zou hij dwinqen. De schrik sloeg de landman om het hart. De Alkmaarse geschiedschrijver Boomkamp schetst dit als: "De arme lantlieden door het stadich afvorderen van zware schattingen, mitsgaders door de lage zetting der geldspeciën (het geld was met 66% gedevalueerd) en de schaersheyt der granen, zijnde het landt veelal door overstrooraingen als anders veragtert, wierden genootsaeckt of het weynige dat sij nog bezaten aen den Stadthouder af te staen of van honger te sterven of vrijheydt door gevegt te koopen" Toen Jan van Egmondt twee weigerende boeren liet doodslaan en een derde weigeraar gevangen nam met de bedoeling deze in Den Haag op te sluiten, liep de plattelandsbevolking te hoop. - 68 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 70