AGRARISCHE BERICHTEN Zoals hierboven reeds werd gemeld was ook toen de belastingheffing aan kritiek onderhevig. In Zuid-Scharwoude wilde de gemeenteraad de tiend heffing afschaffen en de benodigde gelden door middel van een hoofdelijke omslag op laten brengen. Van hogerhand werd dit niet toegestaan. Ongeveer honderd gezinshoofden wendden zich met een verzoekschrift tot de Raad De korte inhoud ervan was: 'Heren raadsleden, jullie namen een prima initiatief. Jammer dat het mislukte. Maar laat het hoofd niet zakken, probeer het nog eens. Want de schuld van de gemeente moet niet alleen door de bouwers, maar door alle belastingplichtigen worden opgebracht' Eind maart sloeg het weer om en kon in De-warmoezenierstreek-in-het-grootmet de eerste werk zaamheden worden begonnen. De nog aanwezige kool van het vorige jaar kon tegen een goede prijs worden verkocht, n.1. voor 42.- per mud. In Sint-Pancras schrok men op door een op hol geslagen paard van de bloembollenkweker 0.(Oudes?)De bestuurder van het paard, de knecht van O. viel van de wagen en liep een schouderbreuk op. De eerste nieuwe aardappelen van dat jaar werden op 2 juni in Alkmaar verkocht aan koopman P.Bak. Ze waren geteeld te Sint-Pancras door de landman J.Kloosterboer. Enkele weken later begon de oogst op gang te komen, getuige de advertentie van burgemeester en wethouders van Broek op Langedijk. Zij maakten aan belangstellenden bekend dat 'de GROENTEN en AARDAPPELVEILING aan den afslagsteiger zal beginnen op Maandag 20 juni a.s. des voor- en namiddags op de gewone uren'. Was de voorzomer droog (er was gebrek aan drinkwater) de herfst was bijzonder nat. Reeds in november ondervond men moeite bij het binnen halen van de oogst. Maar de producten deden een redelijke prijs en dat verzoette veel.

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 57