Waarom hij dit wel moest doen wordt vermeld in het Koninklijk Besluit van 13 mei 1852 wat bewaard wordt in het AlgRijksarchief te Den Haag: Het Ministerie van Binnenlandse Zaken was het er mee eens dat een aantal kleine gemeenten best zelfstandig konden blijven, echter sommige waren zo klein, dat twee van die kleintjes het best samen konden doen met één en dezelfde burgemeester. Jan de Boer bleef burgemeester in Broek op Langedijk en werd daarnaast burgemeester van Sint-Pancras Een gang van zaken die de Pancrassers maar slecht aanstond. Zodra de raad uit de krant had moeten vernemen dat Klaas Duif, nadat hij ongeveer tien jaar lang tot volle tevredenheid als burgemeester had gefungeerd, zijn ambt zou moeten neerleggen, besloot de raad dit niet te slikken en een request op te stellen met de inhoud: Klaas Duif doet het bijzonder goed als burgemeester van Sint-Pancras, hem willen we hier houden. Het request werd ondertekend door alle raadsleden en door een aantal stemgerechtigde burgers. Tevens werd de Commissaris beleefd uitgenodigd om dit request bij de Koning te ondersteunen. In die bewuste raadsvergadering vertelde Klaas Duif dat burgers hem op straat hadden aangehouden met de vraag: "In de krant lazen we dat de Koning je als burgemeester heeft ontslagen, maar je bedankt toch zeker niet als secretaris? We hopen heel erg dat je die functie aanhoudt. Wel, Klaas Duif kon de raad meedelen dat hij had besloten om als secretaris aan te blijven. Een mededeling, die de raadsleden met genoegen aanhoorden! Voor de nieuw benoemde burgemeester Jan de Boer niet zo'n leuke binnenkomer. Op 9 juni 1852 zat hij voor de eerste maal een Pancrasser raadsvergadering voor. In zijn openingsspeech zei hij niet te verwachten dat de Pancrassers hem met trompet- en bazuingeschal zouden binnenhalen als hun nieuwe burgemeester. Maar, zei hij, we moeten hierin berusten en de voorschriften der wet eerbiedigen. Van zijn kant beloofde hij in deze voor hem nieuwe functie zijn best te doen voor het welzijn van Sint-Pancras en hij eindigde met de oproep: "Laat ons samen opregt, eensgezind, zonder achterklap of geveinsdheid onzen plicht doen. - 47 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 49